Děravá struktura a hnědá barva i bez kakaa aneb představujeme kouzelný moldavský dort „černá bába“

Zdroj: Shutterstock.com

Dny se rychle krátí a chladné zimní noci jsou čím dál delší. A právě s nocí jsou spojovány všelijaké hrůzy. Jednou z nich je „černá bába“. Nemusíte se však bát, neboť jde o zajímavý recept z Moldavska.

Již samotný název „černá bába“ může odkazovat na starou slovanskou čarodějnici, která je v Rusku známá jako baba jaga. Ve slovanském folkloru jde o nadpřirozenou bytost, která se zjevuje jako znetvořená nebo divoce vyhlížející stařena. Obvykle žila v chýši stojící na kuřích nohách.

Koláč baby jagy

Její vyobrazení se v různých pohádkách značně liší: od příšery požírající děti až po pomoc hlavnímu hrdinovi při hledání ztracené nevěsty. Kromě kladné, či záporné role může vystupovat i zcela neutrálně, či dvojznačně, jak uvádí server The Food Dictator.

Název baba může být brán jako babička nebo stará žena, naopak význam jména jaga je daleko pochmurnější. V různých slovanských jazycích znamená hněv, běs, zlost, bolest, chlad, nemoc nebo třeba i zneužívání.

Jistě jde však o jednu z nejznámějších a nejvýraznějších postav východoevropské kultury, která se objevuje ve stovkách lidových pohádek nejen v Rusku.

Děravá struktura a hnědá barva bez kakaa

A právě postava baby jagy měla jistě vliv i na jedinečný koláč, jehož „děravá“ struktura vypadá jakoby se s ním děla nějaká kouzla. Ve skutečnosti má na jeho zajímavou texturu vliv jedlá soda, která uvolňuje velké množství plynu.

V Moldavsku se jedná nejspíš o nejoblíbenější moučník. I přesto, že je tmavě zbarvený, nenajdete v něm vůbec žádnou čokoládu ani kakao. Pokud vás zaujala historie baby jagy, nebo jste jen zvědaví, jak takový dort vypadá, určitě vyzkoušejte následující recept.

Budete potřebovat: 10 vajec, 2 šálky bílé mouky, 200 mililitrů slunečnicového oleje, 1 a ½ lžíce jedlé sody, 300 gramů cukru, 250 mililitrů podmáslí (použít lze i jogurt nebo kefír), ½ litru mléka, 25 mililitrů vodky či brandy – ta je však dobrovolná.

Na pečení zvolte silnostěnnou nádobu

Množství ingrediencí je určeno pro dortovou formu o průměru 28 až 30 centimetrů. Na dno formy položte pečicí papír. Připravte si také alobal, bude ho potřeba více, celou formu zvnějšku je důležité zabalit dvěma až třemi vrstvami, jak píše web ByLena.

Původní moldavský recept totiž zahrnuje pečení v peci na dřevo, alobal tak kýženému výsledku pomůže. A pokud doma nemáte kulatou formu, podle wind bude skvěle fungovat také hrnec. Jenom jej nezapomeňte vymazat máslem a vysypat moukou nebo strouhankou, aby šel koláč jednoduše vyklopit.

Mixérem dobře rozšlehejte vejce. V další větší míse smíchejte mouku s jedlou sodou, přidejte cukr a olej a trochu zamíchejte. Poté zapracujte mléko metličkou. Přidejte podmáslí a vodu a promíchejte tak, aby nebyly hrudky. Nakonec přilijte rozšlehaná vejce a pořádně smíchejte dohromady.

Vzniklé těsto bude tekutější, konzistencí bude připomínat to na palačinky. Nalijte jej do připravené formy a nahoře ji přikryjte alobalem tak, aby se nedotýkal těsta.

Pozor na teplotní šok

Vložte do předehřáté trouby na 200 °C na dvě hodiny, po uplynutí této doby snižte teplotu na 100 °C a nechte dort v troubě ještě další dvě hodiny. Po dobu pečení troubu neotvírejte!

Podle Let the Baking Begin! se těsto peče tak, aby cukry a mléko v těstě získaly charakteristickou sytě jantarovou barvu a chuť, aniž by se připálily. Předčasné vyjmutí z trouby může způsobit, že koláč bude světlý a hutný, takže nedosáhnete tak krásné struktury. Nakonec troubu vypněte, odstraňte shora alobal a nechte dort v troubě pomalu chladnout.

Moldavský koláč „černá bába“ by neměl narůst do výšky, ale udělat velké póry, díky kterým je křehký a nadýchaný. Tradičně se krájí na úzké plátky a podává se se zralými jablky.

Zdroj: thefooddictator.com, bylena.com, wind.md, letthebakingbegin.com

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz