Co se podává na čínský nový rok: Inspirujte se a dopřejte si k jídlu symbol dlouhověkosti nebo štěstí

Zdroj: Shutterstock

Rodina je základem čínské společnosti, což je patrné z významu, který se přikládá novoroční hostině. Na vymýšlení jídelníčku si tedy dávají obzvláště záležet. Ačkoli v každém regionu panují jiné zvyky, existují některá společná jídla, která jsou k vidění na každém stole.

Čínský nový rok

Lunární nový rok 2023 začíná 22. ledna. Lunární nový rok, kterému se ve většině pevninské Číny říká také svátek jara, začíná v noci prvního novoluní lunárního kalendáře, který je o něco kratší než 365denní sluneční rok. Šestnáctidenní festivalové období se slaví spoustou čínských novoročních jídel, která se podávají na velkých rodinných hostinách. Některé z těchto pokrmů si nyní představíme.

Ryby

Ryby jsou tradičním čínským novoročním pokrmem a obvykle se připravují v páře. Podle přání rodiny se mohou podávat různé druhy ryb: kapr karas a čínský bahenní kapr přinášejí štěstí, sumec nadbytek.

Jak uvádí web The Foodellers, hlava ryby by měla být umístěna směrem k významným hostům nebo starším osobám. Hosté si mohou rybu vychutnat až poté, co se ten, kdo sedí čelem k hlavě ryby, nají jako první.

Kuře vařené v páře

Stejně jako celá ryba je i celé kuře symbolem jednoty a rodiny. Pravé kuře vařené v páře se podává celé, včetně hlavy a nohou, aby se ještě více zdůraznil koncept znovusjednocení a znovuzrození. 

Živitel rodiny by měl sníst kuřecí nožičky, protože by mu měly pomoci „uchopit“ bohatství.

Knedlíčky

Podle staré legendy počet knedlíků, které sníte během čínského nového roku, předpovídá množství peněz, které vyděláte v nadcházejícím roce.

Nejčastější náplní knedlíků je vepřové maso, ale můžete si vybrat i krevety, kuřecí maso nebo zeleninu.

Nudle dlouhověkosti

Tyto nudle jsou až dva metry dlouhé. Web Taste of Home uvádí, že podle čínské tradice platí, že čím delší nudle, tím větší štěstí.

Jen je důležité dávat pozor, aby se při vaření náhodou nerozbily. To přináší smůlu, protože představují zkrácený život.

Rýžové kuličky

Díky svému kulatému, soudržnému tvaru a skutečnosti, že se nejčastěji podávají na rodinných setkáních, se rýžové kuličky staly symbolem jednoty a rodinné pospolitosti.

Rýžové kuličky jsou v podstatě žvýkací kuličky z vody a lepkavé rýžové mouky, které se podávají buď smažené, nebo v horkém vývaru či sirupu.

Mohou být plněny slanou nebo sladkou náplní, ale mezi oblíbené varianty patří sezamová pasta, pasta z červených fazolí, nasekané arašídy nebo zavařeniny.

Zdroj: The Foodellers, PureWow, Taste of Home, Chinese New Year

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz