Co s vámi udělá denní konzumace vajec: Připravte se na výhody i nevýhody

Zdroj: Shutterstock

V posledních letech obliba vajec roste, částečně kvůli jejich všestrannosti a částečně kvůli jejich mnoha zdravotním přínosům. Které to jsou a mají vejce i svá negativa?

Dnes lidé považují vejce za jakousi superpotravinu s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem živin. Nebylo tomu tak vždy, po mnoho let měla vajíčka špatnou pověst kvůli obsahu cholesterolu.

Každodenní konzumace vajec však může mít mnoho pozitivních účinků na vaše zdraví, ale i tak existuje několik věcí, na které byste si měli dát pozor. Důležité je také vědět, že ne všechna vejce jsou stejná.

Zanedbatelný vliv na cholesterol

Na začátek je třeba říct, že každodenní konzumace vajec nezpůsobí prudký nárůst hladiny cholesterolu.  Výzkumem z roku 2006 bylo zjištěno, že snížení cholesterolu ve stravě o polovinu sníží jeho hladinu v krvi pouze nepatrně.

Existuje určitý druh vajec, která vám mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů, což jsou typy tuku kolujícího v těle, který mu silnou souvislost s rizikem srdečních onemocnění a mrtvice. Jedná se o Omega-3 vejce od kuřat, jejichž krmivo bylo obohaceno Omega-3 doplňky. Jsou sice dražší, ale co se týče zdraví, mohou se vyplatit.

Vejce k snídani vás navíc zasytí na celé dopoledne díky vysokému obsahu bílkovin. Na základě studie bylo zjištěno, že vejce jsou o 150 procent sytější než bílý chléb. Protože jsou vejce sytá, mohou také pomoci při hubnutí.

Pokud budete jíst vejce každý den, dodáte svým svalům potřebné bílkoviny. Jsou skvělou variantou svačiny nejen po tréninku, obsažené bílkoviny jsou prospěšné pro tvorbu vlasů, krve, pojivové tkáně, protilátek, enzymů a dalších látek.

Konzumace vajec vám může pomoci také lépe kontrolovat hladinu cukru a inzulinu v krvi. Doporučuje se jíst celá vejce, ne pouze vaječné bílky.  Ve studii z roku 2018 dostávali účastníci s nadváhou a diabetem 2. typu  denně po dobu 12 týdnů jedno vejce. Na konci studie klesla hladina glukózy v průměru o téměř pět procent a zlepšily se také markery citlivosti na inzulin.

Jezte vejce pro lepší zrak

Přesuňte se od mrkve k vejcím – i ona mohou být klíčem k ochraně zdraví vašich očí. Obsahují totiž látky nezbytné pro dobrý zrak, chrání oči před poškozením ultrafialovým zářením. Mohou také pomáhat předcházet makulární degeneraci a dalším očním onemocněním souvisejícím s věkem.

Mnoho lidí trpí nedostatkem vitaminu D. Sluneční záření však není jeho jediným zdrojem, vitamin D je obsažen také v některých potravinách, zejména v tučných rybách. Žloutky běžných vajec obsahují jen malé množství tohoto vitaminu. Pokud jsou však slepice krmeny stravou doplněnou vitaminem D, roste jeho hladina i v jejich vejcích. Zařaďte je proto do svého jídelníčku.

Zvyšte výkon svého mozku

Vejce jsou také skvělým zdrojem cholinu, který hraje důležitou roli pro zdraví mozku. Právě tato látka pomáhá při tvorbě speciální bílkoviny acetylcholinu, která vede signály mezi neurony a hraje významnou roli v poznávání a paměti. Vejce jsou nejlepším zdrojem cholinu hned po hovězích játrech.

Kromě ochrany rozumových buněk může cholin obsažený ve vejcích také pomáhat chránit před úzkostí a depresí. Antidepresiva se sice zaměřují na zvýšení hladiny serotoninu, který dle dlouholeté teorie deprese způsobuje. Narušení acetylcholinu však může být primární příčinou deprese.

Negativa v podobě rakoviny či salmonely

Denní konzumace vajec však nepřináší pouze výhody. Podle zveřejněné studie může dojít k výraznému zvýšení rizika vzniku některých druhů rakoviny.

Rovněž záleží na tom, jakým způsobem se vejce připravují. Člověk dokáže vstřebat téměř sto procent bílkovin obsažených ve vařených vejcích. Ze syrových vajec je to pouze tři čtvrtiny bílkovin.

Zahřívání nicméně ničí některé důležité živiny. Jak ukázaly studie, tepelná úprava v podobě vaření, pečení či smažení snižuje obsah vitaminu A, vitaminu D, luteinu a zeaxantinu.

Pokud však budete konzumovat syrová nebo nedostatečně tepelně upravená vejce, můžete se vystavit riziku vážného onemocnění z potravin. Infekce salmonelou z vajec způsobuje průjem, zvracení, horečku a bolesti břicha. Malé děti, senioři a osoby se sníženou imunitou jsou vystaveny většímu riziko závažného, dokonce život ohrožujícího onemocnění.

Naštěstí je kontaminace salmonelou poměrně vzácná. Abyste se jí vyhnuli, doporučuje se vejce vařit, dokud nebude bílek i žloutek zcela pevný. Pokud připravujete něco, co vyžaduje syrová vejce, je bezpečnější použít ta pasterizovaná.

Zdroj: healthdigest.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, news-medical.net, pubs.rsc.org, semanticscholar.org, ods.od.nih.gov, bbrfoundation.org, healthline.com, cdc.gov

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz