Dieta na tento týden: Extrémní verze mléčné diety ohrožuje zdraví. Zkuste upravený 4týdenní plán

Zdroj: Shutterstock

Každý druhý den slyšíte o nové dietě na hubnutí. Na výběr je obrovské množství dietních plánů. Ale některým je lepší se vyhnout. Třeba striktní mléčné dietě, která povoluje pouze mléko. 

Co je mléčná dieta? 

Mléčná dieta klade důraz na konzumaci odstředěného mléka pro hubnutí. Mezi odborníky na výživu vyvolala diskusi.  

Její zastánci tvrdí, že obsahuje mnoho živin, protože mléko je bohaté na různé vitaminy a minerály. Mnozí specialisté však tvrdí, že konzumace pouze mléka může způsobit nutriční nedostatky. Tato dieta může také způsobit zažívací problémy. 

Mléčná dieta spočívá v tom, že po dobu jednoho měsíce pijete pouze odstředěné mléko (až 2 litry denně). Pokud člověk drží mléčnou dietu, dostává pouze vápník a mléčné bílkoviny.  

Tělu budou chybět základní živiny, jako je hořčík, železo, niacin, kyselina listová, vitaminy C a D a také vláknina. 

Varování odbornice  

Sophie Bertrand, registrovaná odbornice na výživu, před mléčnou dietou varuje. „Mléčná dieta vyžaduje, abyste vyřadili prakticky všechno – kromě mléka. Vyřazování skupin potravin a spoléhání se na určité potraviny, které vám pomohou zhubnout, nikdy nepovede k dlouhodobému štěstí,“ říká Sophie pro Metro.co.uk

„Ve skutečnosti to s největší pravděpodobností povede k nezdravému vztahu k jídlu a může to být docela nebezpečné. Držením takových extrémních diet se také vystavujete riziku nedostatku některých živin včetně vlákniny.“ 

„Samozřejmě, že když se vzdáte jídla a budete pít jen mléko, zhubnete – ale pravděpodobně budete také velmi nešťastní a pravděpodobně váhu zase přiberete, když nevydržíte každý den pít jen mléko.“ 

Vzniklo samozřejmě několik variant mléčné diety, které již nejsou tak striktní a dovolují konzumovat i další potraviny. Před vyzkoušením čtyřtýdenní diety se poraďte se svým lékařem, abyste zamezili případným zažívacím potížím. 

Plán mléčné diety 

První týden čtyřikrát denně vypijte jeden šálek nízkotučného mléka. Spolu s tím musíte dodržovat zdravou stravu. Do svého jídelníčku přidejte celozrnné obiloviny, sezónní zeleninu, ryby jako lososa a tuňáka a podobně. Vyhněte se konzumaci červeného masa. 

Druhý týden pijte třikrát denně tři šálky mléka s nulovým obsahem tuku. Spolu s tím vypijte 1 šálek zeleného čaje a večer jednu misku horké kuřecí polévky. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny a zeleniny, jako jsou ořechy a fazole a zařaďte také některé bílkovinné potraviny. 

Třetí týden vypijte tři šálky nízkotučného mléka se špetkou kurkumy nebo skořice. V tomto týdnu máte jíst hodně celozrnných výrobků, semínek a grilované zeleniny. Můžete si také dát kuřecí maso, ale ne červené. 

V posledním týdnu mléčné diety snižte spotřebu mléka na dva šálky odtučněného mléka. Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vlákniny, lososa, ořechy s nízkým obsahem sodíku, ovesné vločky a ovoce.  

Zdroj: ndtv.com, metro.co.uk, onlymyhealth.com 

Autor: Dominika Jandorová 

Přidat na Seznam.cz