Co jíst, když kouříte nebo se snažíte přestat: Částečně odčiňte škody a zařaďte potraviny zhoršující chuť na cigarety

Zdroj: Shutterstock

Kouření škodí zdraví. Na tom se shodnou povětšinou kuřáci i nekuřáci. Existují ale nějaké potraviny, které jsou pro vás jakožto pro kuřáky vhodné, nebo které vám mohou pomoci s odvykáním na cigaretách?

Někteří lidé věří takzvaným mýtům o zdravých kuřácích. Jsou to lidé, kteří zdravě jedí, cvičí, ale i přesto si nedovedou odpustit dávku nikotinu. Jak ale píše server MD Andreson Center, pokud jde o prevenci rakoviny, škodlivé účinky kouření nelze ničím z toho zvrátit.

Příjem živin u kuřáků a nekuřáků se liší

Kuřáci mají obvykle obecně tendence k nezdravějšímu stravování. A i samotné kouření má vliv na to, jaký bude příjem vašich živin. Potvrzuje to i studie z roku 1998.

„Kuřáci deklarovali významně vyšší příjem energie (+4,9 %), celkového tuku (+3,5 %), nasycených tuků (+8,9 %), cholesterolu (+10,8 %) a alkoholu (+77,5 %) a nižší příjem polynenasycených tuků (-6,5 %), vlákniny (-12,4 %), vitamínu C (-16,5 %), vitamínu E (-10,8 %) a betakarotenu (-11,8 %) než nekuřáci,“ uvádí zpráva.

Když už musíte kouřit, nezapomínejte na ovoce a zeleninu

Kuřáci by do svého jídelníčku měli zařazovat zdravé potraviny, aby alespoň částečně odčinili škody, které svému tělu provádějí, píše Live Strong. Proto se především kuřákům doporučuje jíst hodně ovoce a zeleniny.

Ta podle Everyday Health také může pomáhat při snaze s kouřením přestat, stejně jako například sklenička mléka. Mléčné výrobky totiž zhoršují chuť na cigarety. Podobné je to i u fazolí a popcornu.

Naopak nejhorší možností je káva, sladkosti nebo pečené maso, které naopak chuť na cigarety podle výzkumu z roku 2013 zvyšují.

Zdroj: Live Strong, Everyday Health, Bio Med Central, MD Andreson Center, Science Direct, Oxford Academic

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz