Čistý dřez i bez chemických prostředků. Snadné domácí tipy, jak ho udržet v čistotě

Zdroj: Shutterstock

Udržovat kuchyňský dřez v čistotě se mnohdy zdá jako nesnadný úkol. Nejedna hospodyňka si kolikrát schovává hlavu do dlaní při pohledu na zanesený dřez, který rozhodně nevypadá reprezentativně.

Přitom na tom vlastně nic až tak složitého není. Poradíme vám praktické domácí tipy, jak udržet dřez čistý a to i bez nutnosti máchat si ruce v prostředcích plných chemie.

Domácí čisticí prášek

Častým nešvarem kuchyňských dřezů je jejich ucpání, doprovázené nevábným zápachem, který se pak line celou domácností.

Předcházet mu můžete s pomocí domácího čisticího prostředku, který je z jedlé sody, boraxu, hrubé soli a několika kapek esenciálního oleje.

Používat ho můžete nejen v případě, kdy už je odpad ucpaný, ale je zároveň i skvělou prevencí právě proti jeho ucpání.

„Smíchejte půl hrníčku jedlé sody, půl hrníčku boraxu a půl hrníčku soli. Přidejte 15 kapek esenciálního oleje,“ radí livesimply.me.

Když směs nasypete do odpadu a zalijete ho horkou vodou, předejdete ucpání. Směs se ale dá použít i jako hrubé čistidlo na vnitřek dřezu.

Citronový peeling pro váš dřez

Tento peeling odpovídá svému jednoduchému názvu, protože je vyroben pouze ze dvou kuchyňských ingrediencí: citronu a hrubé soli.

Pokud je váš dřez špinavý, vezměte citron a rozpulte ho napůl. Polovinu pak posypte solí a s pomocí citronu dřez vyčistěte. Bude-li to potřeba, použijte při jednom čištění klidně obě poloviny citronu. Můžete ho kdykoli dosolit dle potřeby.

Kombinace citronu a soli uvolňuje nečistoty a mastnotu a odstraňuje zápach. Poté jen stačí opláchnout čistou vodou a dřez bude opět jako nový.

Kombinace jedlé sody a soli

Jedlou sodu a sůl můžete v případě kuchyňského dřezu opět využít dvěma způsoby. Jedním z nich je přírodní čistidlo.

Nasypte trochu jedlé sody a soli do dřezu, přidejte jen pár kapek vody a s pomocí houbičky dřez vyčistěte. Jak jedlá soda, tak i sůl rozpustí nečistoty i vodní kámen, který se na dřezu často tvoří.

Druhým způsobem je použít tuhle dvojici pro vyčištění odpadu u dřezu. „Smícháním tohoto přírodního čističe odtoků a vylitím do odtoku se můžete účinně zbavit ucpání,“ píše gallegosplumbing.com.

Jak na to? Nasypte obě suroviny do dřezu a nechte je tam klidně přes noc, minimálně však půl hodiny. Poté dřez prolijte horkou vodou.

Pokud budete mít pocit, že odpad ani po zásahu soli a sody neodtéká tak, jak by měl, neváhejte postup zopakovat.

Zdroj: livesimply.me, gallegosplumbing.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz