Cibofobie: Pocit úzkosti a strachu aneb když vás začne děsit jídlo na talíři

Zdroj: Shutterstock

Strach z jídla? Možná si říkáte, že něco takového snad ani neexistuje. Natož pak aby vám byl známý pojem cibofobie, pod kterým se právě specifická fobie ukrývá. Je pravda, že mnoho lidí netuší, že jde o úzkostnou poruchu, a někteří si ani neumí představit, že se někdo skutečně může bát jídla.

A přece se to děje. Možná dokonce častěji, než si v tuto chvíli myslíte. Velmi často se cibofobie mylně zaměňuje s anorexií – tedy jednou z poruch příjmu potravy. Lidé, kteří strachem z jídla trpí, mají mnohdy pocit, že se o ně pokouší právě anorexie.

Jak se cibofobie projevuje?

Deník verywellmind.com uvádí: „Pokud máte cibofobii, pociťujete extrémní úzkost z vašich spouštěcích potravin. Mezi příznaky úzkosti patří neklid, únava, svalové napětí, podrážděnost, potíže se soustředěním a neustálé obavy.“

Zatímco někteří se bojí třeba jen jednoho konkrétního jídla, jiní mohou mít strach z mnoha jídel najednou. Může se u vás projevit strach z nemoci nebo udušení právě z konzumace určité potraviny nebo konkrétního pokrmu.

Někteří si také jídlo spojují s nepříjemným, či dokonce traumatickým zážitkem.

Anorexie versus cibofobie

Cibofobie je často zaměňována s anorexií čili poruchou příjmu potravy. Je ale potřeba vysvětlit, že mezi těmito dvěma pojmy panuje zásadní rozdíl.

Velmi šikovně to vysvětluje internetový deník verywellhealth.com: „Lidé s poruchami příjmu potravy včetně anorexie se často vyhýbají jídlu, protože se obávají, že jejich konzumace způsobí přibírání na váze. Na rozdíl od anorexie nemá cibofobie nic společného s obrazem těla člověka a vyskytuje se, když člověk projevuje strach ze samotného jídla. Cibofobie není klasifikována jako porucha příjmu potravy. U člověka se však může vyvinout cibofobie z neuspořádaného stravování nebo může mít člověk oba stavy současně.“

Fobie, která vám může zkomplikovat život

Cibofobie je klasifikována jako úzkostná porucha, která vám bohužel v případě, kdy ji nebudete správně řešit, může nepříjemně zkomplikovat každodenní život.

„Pro lidi s potravinovou fobií je těžké ji skrýt před přáteli, rodinou a spolupracovníky. Může to vést k nepříjemným otázkám a lidé s cibofobií se mohou vyhýbat sociálním závazkům, aby těmto interakcím zabránili,“ píše server healthline.com.

Zdroj: verywellmind.com, verywellhealth.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz