S nedostatkem energie můžete bojovat i prostřednictvím stravy. Tyto složky by v ní neměly chybět

Zdroj: Shutterstock

S únavou a vyčerpáním bojoval minimálně jednou asi úplně každý z nás. Nedostatek energie je totiž poměrně častý problém. Mnohdy přitom stačí opravdu málo, abychom se mohli cítit lépe. Někdo proti nedostatku energie bojuje například sportem, jiný si dopřeje dostatek relaxace.

Pokud i vás trápí únava, cítíte se vyčerpaní a pociťujete na sobě, že vám schází potřebná energie, můžete se zaměřit i na svůj jídelníček. I s pomocí stravy totiž můžete s nedostatkem energie bojovat.

Únava je odpověď organismu

Asi každý z nás se někdy cítil unavený a vyčerpaný. Únava je signál, který vysílá náš organismus v reakci na zátěž, ať už fyzickou, nebo psychickou. Určitě víte, že když to přeženete třeba se sportem nebo vás potká silné emoční vypětí, může se to na vás projevit tím, že budete vyčerpaní.

Každodenní život nám přináší nejednu výzvu. Každý den řešíme nejen pracovní, ale také osobní starosti, na bedra si nakládáme nemálo povinností, počítá se do toho péče o domácnost i o děti. Není se čemu divit, že toho máte plné zuby a pokouší se o vás únava.

Proti únavě můžete bojovat i správnou stravou

Když je člověk unavený, jako první ho napadne, že se potřebuje pořádně vyspat. Je pravda, že spánek a celková relaxace našemu tělu pomůže nabrat tolik potřebnou energii, která mu schází. Proti únavě ale můžete bojovat i vhodným jídelníčkem.

Prozradíme vám, jaké složky by ve vaší stravě neměly chybět, pokud chcete bojovat proti vyčerpání a únavě, která vás dokáže vyřadit z každodenního provozu.

Železo

Železo má v našem těle nemalý podíl na celé řadě aktivit, které souvisí přímo s tvorbou energie. Přispívá k energetickému metabolismu, podporuje tvorbu červených krvinek, podílí se i na přenosu kyslíku v těle. Mimo jiné má vliv i na snížení míry únavy a celkového vyčerpání organismu.

Vitamín C

O vitamínu C se velmi často mluví ve spojitosti s imunitním systémem. Měli byste ale vědět, že vitamín C mimo jiné napomáhá ke snižování míry únavy, podobně jako výše zmíněné železo, zároveň také podporuje jeho vstřebávání do těla.

Vitamín B12

„Spolu s ostatními vitamíny skupiny B pomáhá vitamín B12 přeměnit jídlo, které jíte, na energii, kterou mohou využít vaše buňky. Udržuje nervy a krevní buňky vašeho těla zdravé, pomáhá předcházet anémii, která vás může oslabit a unavit,“ informuje deník healthline.com, který dále radí, že se vitamín B12 přirozeně vyskytuje v různých živočišných bílkovinách, jako je maso, ryby a mléčné výrobky.

Hořčík

I hořčík může být nápomocný při snižování míry vyčerpání. V našem těle má i další funkce, například zajistit normální činnost svalů a nervové soustavy. Je nápomocný při bolestech hlavy, ulevuje od stresu a pro sportovce je naprosto nepostradatelný.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz