Chystáte se na přerušovaný půst? Připravte se na benefity, ale i nevýhody a nejednoznačné výsledky

Zdroj: Shutterstock

Přerušovaný půst je typ diety, při kterém člověk střídá klasický režim, ve kterém může konzumovat všechno, s režimem naprostého půstu. Existuje několik verzí a režimů, pravděpodobně nejznámějším je ale ten, kdy jeden den jíte normálně, a druhý naopak vůbec, nebo s velkým omezením.

Zastánci přerušovaného půstu tvrdí, že tento režim vede nejen k hubnutí, ale i k mnoha dalším výhodám. Zároveň je ale jasné, že nejde o nic snadného a že může také tento styl života přinést jisté potíže.

Důležité je dodržovat pitný režim

Přerušovaný půst funguje velmi jednoduše. Jeden den můžete jíst v podstatě tolik, kolik se vám zachce. Samozřejmě byste se měli vyhýbat vyloženě nezdravým jídlům, fast foodu a kalorickým limonádám. Jinak je ale jen na vás, kolik toho sníte a vypijete.

Druhý den nicméně nebudete jíst vůbec, nebo pouze v omezeném množství. To znamená, že si nastavíte, jaký příjem kalorií chcete mít, a ten dodržíte. Důležité ale je hodně pít, upozorňuje Healthline. Neslazených nápojů můžete do těla dostat kolik chcete.

Zdravotní benefity

Kromě toho, že se vám při přerušovaném půstu podaří zhubnout, má dodržování tohoto rytmu také pozitivní vliv na další věci. Podle webu Harvard Health Publishing může jít například o prevenci cukrovky.

Vysoká hladina inzulínu je také spojována s obezitou a chronickými nemocemi, jako jsou srdeční choroby a rakovina. I proti těm tak můžete přerušovaným půstem bojovat.

Na druhou stranu podle studie z roku 2018 nikdy nebylo prokázáno, že by půst výrazně pomáhal se s nížením příjmu kalorií a s hubnutím. Ačkoli u některých jedinců tento druh diety funguje, ve větších skupinách lidí výsledky nikdy jednoznačné nebyly.

Zdroj: Live Science, NIH, Healthline, Harvard Health Publishing

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz