Atopický ekzém: Speciální dieta i optimální jídelníček pomůže, aby se stav nezhoršoval

Zdroj: Shutterstock

O jídle je všeobecně známo, že dokáže ovlivnit pozitivně i negativně zdravotní stav. Volbou správné diety lze také zmírnit příznaky již rozjetého kožního onemocnění a především ekzémů.

Vztah k vlastnímu zdraví

V mnoha případech může být změna jídelníčku zásadním faktorem, který pomůže zbavit se otravného, vleklého a někdy i bolestivého kožního onemocnění.

Je to stejné jako s cholesterolem. Po upozornění od lékaře na nebezpečně vysoké hodnoty cholesterolu lze stav optimalizovat změnou jídelníčku a životního stylu. Nemusí to být žádná drastická dieta, stačí vynechat červené maso a tučné sýry a zařadit do jídelníčku více drůbežího masa a čerstvé zeleniny.

Kožní nemoci a příznaky

Pokud jde o problémy s pokožkou, nejčastěji se zmiňuje atopická dermatitida. Právě u tohoto ekzému není snadné určit, které potraviny mohou za jeho vznik. Je třeba si postupnou přeměnou jídelníčku složit optimální jídla, jež nebudou průběh nemoci zhoršovat.

Existují potraviny, u kterých jsou ověřené protizánětlivé účinky, a měli by je zařadit do jídelníčku lidé, které trápí lupénka nebo dyshidrotický ekzém.

Lupénka je chronické kožní onemocnění, které způsobuje růžové nebo červené skvrny pokryté bílými šupinami. Je to příklad nemoci, které se prakticky nedá zbavit. Je ale možné její nepříjemné projevy ovlivnit mnoha způsoby a jedním z nich je strava.

Dyshidrotický ekzém se projevuje puchýři na chodidlech a na dlaních, které mohou být naplněny tekutinou a nepříjemně svědit. Za příčinou vzniku může být reakce na konkrétní jídlo, a dokonce i stres. Běžnými spouštěči je i pyl, dlouhotrvající vlhkost kůže z pocení, styk pokožky s niklem nebo kobaltem anebo jejich přítomnost v potravinách.

Změna stravy v tomto případě může pomoci, když léky nefungují. Jde o odstranění potravin, kde by mohl být nikl a kobalt.

Lidové léčitelství doporučuje na podporu léčby kurkumu, která se dá použít nejen do jídla jako koření, ale čerstvá nebo sušená je vhodná k přípravě čaje.

Pitný režim

Dalším doporučením pro zmírnění nepříjemných a někdy bolestivých příznaků je hydratace organismu a s tím spojené dodržování pitného režimu.

Středomořská strava

Velice uznávaným pomocníkem pro ekzémy a problémy s pokožkou je středomořská strava, která je považovaná za jednu z nejzdravějších. Je v ní zastoupeno hodně čerstvé zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin, ryb s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin (hlavně losos a tuňák) a olivového oleje. Do středomořské stravy patří také pravidelná konzumace oříšků.

Ajurvédská dieta

Méně známá, ale stejně blahodárná je ajurvédská dieta. Je založena především na nezpracovaných potravinách, jako je ovoce a zelenina. Je bohatá na luštěniny a celozrnné výrobky a kromě koriandru a kmínu využívá často zázvor, kurkumu a skořici, které mají protizánětlivé účinky.

Lepek

Problematickou látkou může být pro některé lidi i lepek. Ten nebývá příčinou vzniku ekzému, ale výrazně může jeho léčbu komplikovat a zdravotní stav zhoršovat. Za pokus určitě stojí přejít na bezlepkovou dietu, která nejen umí zmírnit gastrointestinální problémy, ale celkově má za následek zlepšení kvality pokožky a zmírnění nepříjemných projevů kožního onemocnění.

Co největší podíl čerstvé stravy

Nejlepší, co lze pro zdravou pokožku doporučit, je vyvážená a pestrá strava s co největším podílem čerstvého ovoce a zeleniny.

A to ještě není vše! S optimální stravou se snižuje riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky, vysokého krevního tlaku a problémů s duševním zdravím.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, it.lifehealthdoctor.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz