Chromatická dieta: Dieta podle barev vás nenutí k hladovění. Barvami prozáří vaše běžné dny

Zdroj: Shutterstock

Málokoho už dneska překvapí, že existuje takové množství diet, že byste mohli mít na každý týden jinou a vystačili byste s nimi na hodně dlouhou dobu. Některé diety jsou hazardem se zdravím. Jiné jsou naopak natolik nudné, že je vydrží dodržovat jen málokdo.

Existují však i takové diety, které vás už svým názvem nutí pobaveně cukat koutky úst.

Slyšeli jste už o barevné dietě?

Možná právě jednou takovou dietou, nad kterou se rozum na chvíli zastaví, je i dieta podle barev. Je též známá jako chromatická dieta.

Už jste o této dietě někdy slyšeli? Pokud ne, rozhodně stojí alespoň za zmínku. Tahle dieta totiž poukazuje na spojitost mezi barvami a hubnutím.

Tahle dieta vás nudit nebude

Dieta spočívá v tom, že každý den v týdnu náleží jedné barvě. Pondělí je bílé, úterý zase červené, středa patří zelené a čtvrtek zase oranžové.

V pátek padl los na fialovou barvu, v sobotu na žlutou a na neděli připadá barva dle vlastního výběru, kterou si v rámci této diety můžete sami zvolit.

Každý den v týdnu pak můžete jíst pouze ty potraviny, které svou barvou odpovídají právě té barvě, která onomu dni náleží.

Například v pondělí můžete jíst jen potraviny, které jsou bílé. Ve středu pak cokoli, co je zelené, a v sobotu zase jen takové suroviny, které jsou žluté.

Pozitivní vliv na zdraví

Někteří lékaři či výživoví poradci jsou toho názoru, že konzumovat potraviny stejné barvy má na zdraví pozitivní vliv.

Doktorka Julie Garden-Robinson, specialistka na potraviny a výživu například uvádí: „Červené potraviny obsahují lykopen, který může snížit riziko rakoviny prostaty,“ píše livestrong.com.

I další skupiny barevných potravin však prospívají zdraví. Zelené potraviny obsahují chlorofyl, některé zase lutein, který v kombinaci se zeaxanthinem nacházejícím se v hroznech, kukuřici, červeném pepři, vaječných žloutcích a pomerančích může snížit šedý zákal.

Můžete na této dietě zhubnout?

Jakákoli dieta, při které zásobujete své tělo ovocem, zeleninou a libovým masem, a při které se naopak vzdáte tučného, smaženého nebo hromady pečiva, přinese úbytek na váze.

Podobně tomu může být i u barevné diety. „Nejenže podpoří hubnutí, ale také vám dodá spoustu vitamínů, minerálů a dalších živin,“ dodává webmd.com.

Máte-li pocit, že potřebujete shodit pár nechtěných kilogramů, a chcete zkusit zase něco nového a pro někoho netradičního, pak je barevná dieta něco, co rozhodně stojí za povšimnutí.

Nenutí vás hladovět, a to je hlavní. Jejím cílem je pouze poskládat jídelníček z takových potravin, které k sobě barevně ladí.

Zdroj: livestrong.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz