Chcete mít více energie? Jezte potraviny bohaté na tento vitamín

Zdroj: Shutterstock

Snad každý si někdy povzdechl nad tím, že by potřeboval více energie, jen neví, kde ji vzít. Čas od času každého z nás přepadne únava, nebo prostě jen pocit, že se nám do ničeho nechce. Je to normální a takové stavy zažíváme všichni. Pokud ale přeci jen chcete vědět, kde a jak si dopomoci k většímu množství energie, pak jste tady správně.

Více energie vám nemusí zajistit jen dostatek spánku, ačkoli ten je pro naše tělo a zdraví celkově velmi důležitý a rozhodně není dobré ho podceňovat. Energii vám může zajistit také vyvážená strava, která je klíčová pro udržení nejen zdravého těla, ale také zdravé duše.

Co je vitamín B12 a proč ho potřebujeme?

Vitamín B12 spadá mezi vitamíny skupiny B. Je rozpustný ve vodě a nezbytný pro správné fungování metabolismu. Je potřebný pro tvorbu krve, má důležitý podíl na správném fungování nervového systému, ovlivňuje naše duševní rozpoložení a pomáhá nám se lépe vyrovnávat se stresem.

Z chemického hlediska je to nejsložitější vitamín, který známe, a podle statistik chybí více jak 70 % populace.

Vitamín B12 produkují bakterie, které žijí v půdě, odkud se dostávají do rostlin, do vody, do těl zvířat, nebo se vyskytují přímo v trávicí soustavě některých zvířat. I v našem těle se vyskytují bakterie, které vitamín B12 produkují, ale v tak malém množství, že se nedokáže vstřebat do těla. Proto je potřeba přijímat ho z potravy nebo ze suplementů.

Jeho nedostatek zvyšuje únavu

Nedostatek vitamínu B12 je problém, protože může způsobit celou řadu zdravotních obtíží a zvýšit únavu.

Proto je dobré vědět, v jakých potravinách se vitamín B12 vyskytuje a prostřednictvím jakých dobrot si zajistit jeho dostatek. Na potraviny, ve kterých tento důležitý vitamín najdete, se podíváme společně v následujících řádcích.

Tuňák

Jedna porce tuňáka dodá tělu více než 100 % doporučené denní dávky vitamínu B12. Kromě toho je tuňák skvělým zdrojem bílkovin a důležitých omega-3 mastných kyselin. Najdete v něm také vitamín B6.

Hovězí maso

O hovězím mase je známo, že je výborným zdrojem vitamínu B12. Doporučit můžeme především ty druhy masa, které mají nižší obsah tuku.

Vejce

Především žloutek, ale rozhodně nic nezkazíte, když si do jídelníčku naplánujete dvě větší vejce, která vám dodají cca 40 % doporučené denní dávky vitamínu B12. Jsou také bohatá na bílkoviny, které jsou pro naše tělo neméně důležité.

Další potraviny, které obsahují vitamín B12

Jaké další potraviny jsou dobrým zdrojem vitamínu B12, jehož nedostatek by se rozhodně neměl podceňovat?

Mezi další potraviny patří losos, škeble nebo droždí. Vynechat nesmíme ani jogurty, mléko nebo sýry. Tohle jsou potraviny, které vám zajistí přísun vitamínu B12.

Zdroj: thethirty.whowhatwear.com, healthline.com, myfooddata.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz