Černý kmín je považován za všelék. Navíc má široké uplatnění v kuchyni

Černý kmín (zdroj: Samphotostock.cz)

Černý kmín je označení pro semena rostliny, která se nazývá černucha setá. Jedná se přitom o kuchyňskou ingredienci, jež může pomoci s mnoha neduhy.

Původ černuchy seté

Černucha setá je rostlina z čeledi pryskyřníkovitých, jejíž původní domovinou je zřejmě jihozápadní Asie, což ale není jisté, protože hojně roste v oblasti od Středomoří po Indii. Navíc se často pěstuje, protože pro své léčivé účinky je člověkem užívána tisíce let a navíc je opředena mnoha mýty. Její semena jsou oblíbená nejen v Asii, ale také v Evropě a Africe.

Kde si černý kmín pořídit?

Semena černuchy seté si v současné době můžete bez větších obtíží pořídit i v českých obchodech. K dispozici je dokonce máte v bio kvalitě, často se ovšem prodávají právě pod názvem „černucha“. Navíc si je možné zakoupit i bio olej z černého kmínu, který je lisovaný za studena. Můžete si tedy jednoduše pořídit produkty, které se řadí mezi velmi zdravé kuchyňské ingredience.

Využití v kuchyni

Černý kmín má příjemnou vůni a peprnou a lehce nahořklou chuť. Využíván je především v Indii a arabském světě (např. v Turecku), už si ale našel cestu i do dalších kuchyní světa. Využít jej lze třeba k dochucení polévek nebo omáček, případně při přípravě chleba a dalšího pečiva. Výše zmíněný olej nabízí uplatnění za studena, a to zejména k dochucení salátů.

Černý kmín z hlediska zdraví

Semena černuchy seté obsahují bílkoviny, sacharidy, tuky, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny, minerály nebo saponiny. Díky svým účinkům jsou přitom někdy považována za všelék. Pozitivně působí např. na trávicí a kardiovaskulární soustavu a vyzkoušet je lze při dietách, neboť mají kladný vliv na metabolismus. Podílet se mohou také na detoxikaci organismu a zároveň mají antibakteriální, antiseptické, antioxidační, protizánětlivé a diuretické účinky.

Zajímavosti o černém kmínu

  • Černý kmín byl používán už ve starověkém Egyptě (zbytky oleje byly nalezeny v Tutanchamonově hrobce) a zmiňován je i v Bibli.
  • O semenech černuchy se zmiňuje také Hippokratés, Plinius starší anebo prorok Muhammad.
  • Léčivé účinky potvrdily i moderní lékařské výzkumy. Dokonce se v souvislosti s nimi hovoří o protirakovinných účincích.
  • Na druhou stranu černý kmín někdy nebývá doporučováno používat dlouhodobě a údajně by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy.
  • Ze semen si můžete připravit i čaj s léčivými účinky. Vyzkoušet ho lze např. při potížích s nadýmáním.
Přidat na Seznam.cz