Kolový ořech se používal při výrobě koly. I dnes může sloužit jako zdroj energie

Kolové ořechy (zdroj: Samphotostock.cz)

Kolové ořechy jsou semena kolovníku zašpičatělého. Ačkoli na Západě nejsou příliš známá, používaly se např. při výrobě koly.

Původ kolovníku zašpičatělý

Kolovník zašpičatělý je strom z čeledi slézovitých, který pochází ze střední a západní Afriky, kde roste v deštných pralesích. Bývá ale také pěstován, a to především v Nigérii a Súdánu. V současné době se ovšem pěstuje rovněž mimo „černý“ kontinent, a to především na americkém kontinentu, konkrétně v Mexiku a Brazílii. Navíc se vyskytuje i v Asii (např. na jihu Indie).

Kde kolový ořech ochutnat?

Semenem kolovníku zašpičatělého je kolový ořech, jenž byl v Africe využíván odedávna, ale uplatnění později nalezl také v rámci západního světa. Ačkoli se u nás rozhodně nejedná o nejznámějšího zástupce ořechů, nejedná se o nedostupné zboží. Některé obchody (např. se zdravou výživou) mají totiž ve své nabídce mletý kolových ořech, který můžete využít v kuchyni.

Využití v kuchyni

Kolové ořechy byly používány k výrobě kolových nápojů, protože mají povzbuzující účinky. Čerstvá semena, která se v Africe žvýkají, u nás zřejmě neseženete, takže v kuchyni využijete prášek. Ten stačí přelít horkou vodou a nechat louhovat. Získáte tak nápoj hnědé barvy s nasládlou chutí, který je chutný. Nemusíte přitom nic cedit, protože většině prášků se rozpustí.

Kolové ořechy z hlediska zdraví

Kolový ořech obsahuje velké množství škrobu, ale také kofein, teobromin, třísloviny nebo silice. Semena jsou proto vyhledávána africkými domorodci pro své stimulační účinky, takže dokážou zahnat únavu. Působí ovšem také diureticky (močopudně) a kladný vliv mají na trávicí potíže, jako jsou např. průjmy, stejně jako na nervový systém. Zároveň tlumí pocity žízně.

Zajímavosti o kolových ořeších

  • Semena kolovníku jsou v Africe využívána nejen pro své stimulační účinky, někde totiž nacházejí uplatnění také jako místní platidlo.
  • Na Západě byly kolové ořechy poprvé použity v 19. století, a to díky americkému lékárníkovi Johnu Pembertonovi.
  • Prášek ze semen našel ve Spojených státech uplatnění při výrobě koly. V současné době už jej ovšem neobsahuje.
  • Pokud si prášek z kolových ořechů pořídíte, vězte, že doporučené denní dávkování činí 2 až 6 g. Při předávkování přitom hrozí nespavost a pocit neklidu.
  • Kvůli obsahu kofeinu by prášek ze semen neměly používat děti ani těhotné a kojící ženy.
Přidat na Seznam.cz