Piniové oříšky mohou způsobit kovově hořkou pachuť v ústech až na několik týdnů

Piniové oříšky (zdroj: Samphotostock.cz)

Piniové oříšky jsou semena stromu borovice pinie. Použít je můžete např. do cukroví, ale měli byste si dát pozor na levné směsi.

Původ borovice pinie

Piniové oříšky jsou vlastně semena, jež pocházejí ze šištic stromu, který se nazývá borovice pinie (Pinus pinea). Ten roste především v oblasti okolo Středozemního moře, kde vytváří háje a stromořadí. V současné době se zde vyskytuje nejen přirozeně, ale také se hojně vysazuje. Nejenže totiž dotváří zdejší krajinu, ale jeho semena jsou stále oblíbenější potravinou.

Kde si piniové oříšky pořídit?

Piniové ořechy lze v současné době sehnat bez větších problémů. Nabízejí je jak prodejny zdravé výživy, tak běžné obchodní řetězce a samozřejmě je seženete rovněž v e-shopech. Především dříve se u nás prodávaly i levné směsi z Číny či Pákistánu, které obsahovaly i semena Borovice Armandovy, která jsou nejedlá. Ta způsobovala, že byly ochromeny chuťové buňky a několik dní či týdnů vám vše mohlo chutnat nepříjemně hořce.

Piniové oříšky v kuchyni

Piniové ořechy se dají solit i pražit, což zvýrazní jejich chuť a způsobí křupavost. Hojně využívány jsou např. v italské kuchyni.  Můžete je využít k přípravě pesta, hodí se do dezertů či polévek, případně do pomazánek, ale také ovocných či zeleninových salátů. Během Vánoc je lze navíc použít do cukroví. Můžete je např. rozmixovat, smíchat s rozmixovaným sušeným ovocem, kakaem či karobem a z této směsi uválet kuličky.

Pinie z hlediska zdraví

Piniové oříšky obsahují mnoho účinných látek. Vyskytují se v nich nenasycené mastné kyseliny, vláknina, bílkoviny, vitamín B1 anebo železo. Pozitivně proto působí např. na zvýšenou hladinu cholesterolu či chudokrevnost. Kladný vliv mohou mít také na nervový systém, trávicí soustavu a na imunitu. Dovedou tedy podpořit obranyschopnost organismu.

Piniové oříšky z hlediska zdraví

  • V současné době byste už snad na směsi způsobující hořkou chuť neměli narazit. Přesto raději sáhněte po kvalitních piniích, a to např. s označením bio.
  • Kovově hořká pachuť v ústech až na několik týdnů má svůj název – PMS. To je zkratka pro Pine mouth syndrome.
  • Piniové oříšky jsou dávány do souvislosti s hubnutím. Do těla totiž uvolňují energii postupně a výtečně zasytí.
  • Pokud pinie nasekáte najemno či nahrubo, mohou se stát perfektním chuťovým doplňkem zmrzliny, a to jakékoli příchuti.
  • Ze semen se připravuje i piniový olej, který se vyrábí jejich lisováním za studena. Nejenže je zdravý, ale má svěží borovicovou vůni.
Přidat na Seznam.cz