Čatní stimuluje chuť a podporuje zažívání

Magové čatní (zdroj: samphotostock.cz)

Chutney neboli čatní je dochucovadlo, které v ČR zatím nepatří k nejpoužívanějším. Určitě ale spadá mezi ta nejzdravější!

Původ čatní

Čatní (chutney) je indický pokrm, resp. různé husté omáčky, které dochucují hlavní jídlo. V této zemi mají dlouhou historii, a protože se jedná o jeden ze způsobů konzervace potravin, je jejich příprava v mnoha ohledech vlastně nezbytná. Během koloniální nadvlády omáčky objevili Britové, s nimiž se dostaly i do dalších oblastí. Ačkoli jsou dodnes kromě Indie populární právě ve Spojeném království, známé jsou po celém světě.

Kde husté omáčky ochutnat?

Ačkoli se čatní v domovské Indii připravuje většinou čerstvé ze sezónních plodin, v západním světě se většinou prodává hotové, a to obvykle ve sklenicích. Lehce si ho přitom můžete koupit i v České republice. V nabídce ho mají především obchody se zdravou výživou. K dispozici je přitom v mnoha různých variantách, takže si můžete pořídit druh, který vám bude chuťově nejvíce vyhovovat.

Ingredience pro přípravu

Omáčky mohou být sladké, ale na své si přijdou i milovníci pálivých pokrmů. Existují totiž v opravdu rozličných druzích. Můžete si tak pořídit zeleninové varianty (cibulová, papriková, cuketová anebo rajčatová), ale také produkty z ovoce (brusinky, švestky, mango, fíky, jablka či višně). V Indii se dokonce do některých druhů přidávají i mravenci anebo larvy.

Zdravé dochucovadlo

Čatní je ve své domovině děláno z čerstvého ovoce a zeleniny, takže se jedná o zdravé dochucovadlo. Musíme ovšem doplnit, že jednotlivé ingredience musí být zcela rozvařené, takže se tepelně upravují skutečně dlouho, což má negativní vliv na přítomnost živin. Přesto tyto omáčky stimulují chuť a podporují zažívání. V českých obchodem byste nicméně měli sáhnout po produktech v bio kvalitě, které jsou prodávány bez chemie.

Lasí: jogurtový nápoj, který osvěží a pomáhá s trávením

Zajímavosti o čatní

  • S názvem „čatní“ se můžete setkat v různých variantách. Lze tak narazit na označení „chutney“, „chatni“ anebo „čatný“.
  • Toto dochucovadlo se objevilo také v populárním britcomu Červený trpaslík. V deváté epizodě se objevuje sendvič se smaženkou, chilli a čatní.
  • Příprava chutney omáček je časově skutečně náročná. Ovoce či zelenina by se měly vařit minimálně 120 minut.
  • Při přípravě je možné přidat i další ingredience jako např. ocet, hořčici anebo (třtinový) cukr.
  • Omáčky jsou nejčastěji používány k dochucení masných jídel, ačkoli jej samozřejmě mohou používat i vegetariáni. Stačí přitom přidat 1 až 2 lžičky.

Indická kuchyně: jedna z nejstarších kuchyní světa, která je pestrá, chutná i zdravá

Přidat na Seznam.cz