Bylinky, které milují stín. Jejich pěstování je snadné a rozhodně se vyplatí

Zdroj: Shutterstock

Při pěstování bylinek je ve většině případů doporučováno rostlinkám dopřávat dostatek slunce, ne všechny druhy ho ale potřebují. Existuje celá řada bylin, které milují stín a skvěle se jim bude dařit i na chladnějších místech, kam slunce nesvítí.

Bylinky si doma může vypěstovat každý. Je samozřejmě lepší mít zahradu, kam je můžete umístit, i v květináči na balkoně to ale mnohdy není problém. Základem je zjistit si, co má která rostlina ráda.

Pokud se rozhodnete pěstovat některou z následujících bylin, rozhodně nebudete potřebovat, aby byla umístěna na okně, kam denně praží. Naopak se jim bude dařit daleko lépe ve stínu.

Petržel

Petržel je sice dvouletá rostlina, často se ale pěstuje jako letnička a sklízí se kompletně už v prvním roce, uvádí Savvy Gardening. Tato rostlina preferuje spíše chladnější místa, na balkoně ji tak můžete umístit i do rohu, kam slunce nesvítí.

Petržel má velmi pozitivní vliv na zdraví. Její konzumace je skvělou prevencí proti rakovině, onemocnění srdce, problémům s ledvinami i s játry, popisuje Healthline.

Máta

Mátě se daří v odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě. Jde o rostlinu, která je na pěstování velmi nenáročná, stačí ji prakticky jednou za tři dny zalít. Vydrží i na slunci, v takovém případě ale potřebuje daleko více vody.

Pokud ji umístíte do stínu, bude spokojená a velmi rychle ji budete moci využívat do salátů, nápojů či při výrobě domácích zmrzlin.

Zázvor

Zázvor je bylina, z níž se v kuchyni používá zásadně kořen. Ten má velké množství vitamínů, posiluje lidskou imunitu, je vhodný při žaludečních problémech a obecně je skvělým pomocníkem při prevenci velké části nemocí.

Zázvor je ideální pěstovat na stinném záhonku, daří se mu ale také ve větším květináči postaveném na chladnějším místě. Je třeba dbát na jeho pravidelné zalévání. Ačkoliv nemá rád slunce, potřebuje dostatek vláhy.

Koriandr

Někteří lidé koriandr nenávidí, jiní ho milují. Má velmi specifickou chuť, která má jednoduše své zastánce i odpůrce. Na pěstování je tato bylina velmi snadná, nepohrdne sluníčkem, ale přežije právě i ve stínu.

Koriandr pomáhá při problémech s nadýmáním, jinak má ale také obecně zklidňující účinky. Proto se často používá do mastí na bolavé klouby nebo do masážních gelů.

Zdroj: Savvy Gardening, Natural Living Ideas, RHS, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz