Breathariáni věří, že mohou žít jen ze vzduchu a světla. Věda to vyvrací

Zdroj: Shutterstock

Většina z nás má v okolí nějakého vegetariána, tedy člověka, který nejí maso. Pak jsou tu lidé, kteří se živí pouze živočisnou stravou, kterým se říká vegani. Slyšeli jste ale už o breathariánech?

Breatharianismus je styl života, při kterém člověk chce žít především z konzumace čistého vzduchu, vysvětluje stručně server Science. Jedná se ale spíše o teorii než o skutečnou možnost, jak změnit svůj jídelníček.

Dá se žít jen ze vzduchu a světla?

Příznivci breatharianismu věří, že lze žít jen ze vzduchu a světla. Lidé, kteří to dovedou, mají podle všeho velmi blízko k přírodě a mohou se stát spirituální osobností, tvrdí některé teorie. Vědci a lékaři logicky s touto možností nesouhlasí.

V roce 2014 například server Novinky informoval o ukrajinské modelce Valerii Lukjanovové, která se proslavila mimo jiné tím, že se snaží vypadat jako panenka Barbie. Přizpůsobuje tomu nejen svůj vzhled a oblékání, ale také stravu.

„V posledních týdnech jsem vůbec neměla hlad. Doufám, že je to poslední stadium před tím, než se budu moct živit jen ze světla a vzduchu,“ uvedla tehdy.

Dlouhodobě nemožné

Je pravda, že mnoho jedinců dovede na breatharianismu přežívat několik dní. Lidé často věří tomu, že budou schopni se naučit životní styl přijmout a zcela se vyhnout konzumaci jídla i pití. To ale vědci vyvrací.

Lékaři navíc dodávají, že i několik dní bez příjmu potravy a především bez hydratace těla je velmi nebezpečných. Člověk potřebuje z něčeho čerpat živiny. A v případě, že se vyhýbá jídlu, ale také vodě, hrozí mu celkový kolaps organismu.

Ve skutečnosti tak breatharianismus není žádným novým způsobem života, který by mohl fungovat, ale spíše něčím, co člověk po několika dnech vzdá, nebo kvůli tomu skončí s vážnými zdravotními problémy v péči lékařů.

Zdroj: Bezva běh, Novinky, Vice, Science, New York Post, GQ

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz