Bramborák: křupavá tradice, jíž lze připravit originálně

Bramboráky (zdroj: samphotostock.cz)

Bramboráky jsou neodmyslitelnou součástí tradiční české kuchyně. Připravit si je přitom lze v mnoha variantách, z nichž některé jsou dokonce sladké!

Něco málo z historie

Brambory se v Evropě mohly začít konzumovat až po Kolumbově objevení Ameriky, neboť se jedná o potravinu, jež původně pochází z tohoto dvojkontinentu. V každém případě bramboráky nejsou výhradně českým či slovenským vynálezem, a nejsou dokonce ani jídlo typické ryze pro slovanské národy. Velmi oblíbené jsou totiž rovněž v Německu a Maďarsku, stejně jako v dalších zemích.

Tradiční receptury

Bramborák se připravuje z jemně nastrouhaných brambor, ačkoli mohou být strouhané i nahrubo (tzv. strouhanec). Dalšími ingrediencemi jsou mouka, vejce, česnek, sůl a majoránka. Použít lze rovněž pepř, cibuli nebo mléko. Můžete si jej samozřejmě dát samotný (jednotlivé ingredience se smíchají a pečou na sádle či oleji), ale oblíbený je rovněž s kyselým zelím a uzeným masem a někdy se k němu konzumují i škvarky.

Cuketové bramboráky a další originální recepty

Při přípravě tohoto pokrmu lze použít i poněkud nezvyklé ingredience. Existují např. cuketové bramboráky, do kterých je nutné použít stejné množství nastrouhané cukety jako brambor. Ty lze zkombinovat i s batáty (sladké brambory) a použít lze i sýry (např. hermelín či čedar). Navíc existují i sladké varianty! V Německu je např. oblíbený Kartoffelpuffer, tedy placky bez česneku potřené jablečným protlakem, v Izraeli se zase na místní latkes přidává jogurt a jablečná omáčka.

Batáty patří mezi nejvýživnější druhy zeleniny

Bramborák z hlediska zdraví

Bramborák lze v některých variantách nelze považovat za vyloženě nezdravé, nicméně smažení obecně nepředstavuje zdravou formu přípravy potravin. V každém případě byste některé druhy neměli konzumovat příliš často, protože ty už mohou být dosti problematické. Např. výše zmíněné varianty s uzeným masem či se škvarky lze považovat spíše za nezdravá jídla.

Uzeniny patří mezi karcinogeny. Vzdát se všech ale není potřeba

Zajímavosti o bramborácích

  • Bramborák vždy nenesl pouze tento název. V dřívějších dobách se mu často říkalo také „cmunda“.
  • Existuje ale i mnoho krajových názvů jako např. „hňup“, „kostrbáč“, „vošouch“, „toč“ anebo „prskanec“.
  • Pokud vám vyloženě vadí smažená jídla, můžete si tento pokrm připravit v troubě, a to dokonce bez použití oleje (stačí do těsta přidat menší množství olivového oleje).
  • Recept na cuketové bramboráky někdy obsahuje i ovesné vločky. V této trojkombinaci (cuketa, brambory, vločky) se možná jedná o nezdravější variantu.
  • Některé recepty obsahují i párek či klobásu nakrájené na kostičky, které se přimíchají přímo do těsta. V jiných se dokonce objevuje i kuřecí maso, což je zdravější řešení.
Přidat na Seznam.cz