Bibimbap: Národní korejský pokrm vhodný pro vegetariány i milovníky masa

Bibimbap
Zdroj: gontabunta / Shutterstock.com

Pod tajemným názvem bibimbap se skrývá tradiční korejské národní jídlo, které tvoří velká miska s vařenou rýží. Na ní se poté vrství další přísady, jako zelenina, volské oko, maso či třeba mořské plody. Jedná se o pokrm, na kterém si pochutnají vegetariáni i milovníci masa.

Nejstarší historické záznamy o bibimbap pocházejí z konce 19. století. Bibimbap se na začátku 90. let dostal do palubního jídelního lístku Korean Air a rychle se stal jednou z nejoblíbenějších položek palubního menu na světě.

Pro koho byl pokrm určen?

Správně se tento pokrm vyslovuje „bee-bim-bop“ a název je odvozen od obsahu mísy. „Bibim“ totiž znamená smíšený a „bap“ je rýže.

Ohledně původu a historie tohoto jídla není jisté, komu bylo dříve určeno. Někteří říkají, že se podávalo císařům a vládním úředníkům na okázalých večírcích.

Jiné zdroje říkají, že to bylo levné a pohodlné jídlo z jedné mísy, které farmářské manželky vyráběly ze sezónních surovin smíchaných s rýží.

Ve své podstatě mohou být obě verze pravdivé, protože bibimbap může být jednoduchým pokrmem a stejně tak složitým a okázalým.

Rýže a vše ostatní

Korejská mísa obsahuje dušenou bílou rýži s rozmanitou čerstvou, marinovanou a restovanou zeleninou spolu se syrovým nebo orestovaným masem.

Podává se vždy s vajíčkem, nejčastěji na slunečnou stranu, a také s proužky křupavých a lehce kořeněných mořských řas.

Dále v misce najdete kimchi či jinou fermentovanou zeleninu. V tradičním bibimbapu se používá korejská fermentovaná pasta z červených chilli papriček, tzv. kočchudžang.

Variabilní pokrm pro každý životní styl

Výhodou bibimbapu je jeho variabilnost, která tento pokrm dělá ideálním pro jakýkoliv životní styl. Je vhodný pro vegany, vegetariány i milovníky masa.

V každém případě je však dietní a velmi zdravý. Poskytuje nízkokalorické jídlo s vysokým obsahem vlákniny, sacharidů a bílkovin.

Připravte si bibimbap doma

Následující recept nabízí složitější verzi pokrmu. Vy si jej dle potřeby můžete zjednodušit nebo prostě jen něco ubrat.

Připravte si 400 g vepřového bůčku, 400 g krátkozrnné rýže, 2 mrkve, 3 cibule, 6 lžic slunečnicového oleje, půl lžičky sezamového oleje, půl lžičky sójové omáčky, půl lžičky sirupu z agáve, 150 g hlívy ústřičné, 150 g naklíčeného munga, 200 g špenátu, 4 vejce a sůl.

Rýži uvařte doměkka dle návodu. Mezitím si připravte nastrouhanou mrkev a nadrobno nakrájenou cibuli. Mrkev osmahněte na 2 lžících oleje, přidejte sezamový olej, sójovou omáčku, agávový sirup a vařte cca 1 minutu.

Směs dejte na talíř a ve volné pánvi opečte cca 2 minuty hlívu, mungo klíčky, cibuli a špenát.

Zlepšete chuť naloženým masem

Na další pánvi rozehřejte opět dvě lžíce oleje a osmahněte maso nakrájené na kostičky.

Pokud chcete dosáhnout co nejlepší chuti, naložte si předtím maso do marinády, kterou připravíte ze 4 lžic pasty kočchudžang, 4 lžic sezamového oleje, 4 lžic sójové omáčky, 2 lžic sirupu z agáve a 2 stroužků česneku.

V další pánvi osmahněte vejce jako volské oko, ale tak, aby žloutek zůstal lehce tekutý.

Do větší mísy poté dejte teplou rýži, na ni zeleninu, bůček a navrch položte vejce.

Zdroje: Allrecipes, Bibbigo, Prima Fresh

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz