Barevná dieta: Dopřejte si všechny barvy duhy. Nemá to prakticky žádné nevýhody

Zdroj: Shutterstock

Pokud jste ještě neslyšeli o dietě podle barev, možná budete příjemně překvapeni tím, že díky ní můžete zhubnout i několik kilogramů za měsíc. Zní to možná neuvěřitelně, ale pokud se budete při konzumaci jídla řídit barvami, vaše tělo vám poděkuje.

Když se řekne barevné jídlo, většina lidí si představí saláty nebo obložené mísy s ovocem. Právě ovoce a zelenina jsou v jídelníčku velmi důležitou složkou, která tělu dodává potřebné vitamíny a další látky, uvádí Healthline.

Barevná dieta je postavená na tom, že by měl člověk do těla každý den takzvaně „dostat duhu“, což znamená zkonzumovat určité množství ovoce a zeleniny.

Prakticky žádné nevýhody

Podle webu Live Strong existuje řada potvrzených výhod z konzumace ovoce a zeleniny. A prakticky žádné nevýhody. I když některé ovoce obsahuje skryté cukry, ani jeho přehnaná konzumace by tělu neměla ve velkém ublížit.

Člověk by měl samozřejmě dbát na to, aby se nepřejedl jedním jediným druhem potravin. Kupříkladu avokádo je sice zdravé, obsahuje ale tuky, které při hubnutí tělu nepomohou. Pokud jich ale nesníte pět do týdne, prakticky nic špatného vám nehrozí.

Když do svého jídelníčku zařadíte dostatek ovoce a zeleniny, budete jíst o to méně jiných potravin, po kterých se zbytečně přibírá. Jen tímto způsobem tak díky duhové dietě zhubnete i několik kilo za měsíc.

Rozdělení potravin podle barev

Stravování podle barev se dá chápat ještě dalším způsobem. Existují základní čtyři typy potravin: modré, červené, zelené a růžové.

Mezi modré se řadí ryby, mléčné výrobky, ořechy, semínka a maso. Do každého svého jídla byste měli minimálně jednu z těchto potravin zařadit. Červené potraviny jsou takové, které byste si měli dopřát jen jednou za čas.

Patří k nim sladkosti a smažená a tučná jídla. Zelená barva značí ovoce a zeleninu, kterými je vhodné doplnit jídelníček z modrých barev. Růžová barva jsou přílohy, například rýže nebo brambory, které jíte běžně, ale ne zcela každý den.

Barevná dieta se tak dá chápat dvěma způsoby, ať už si ale vyberete kterýkoli z nich, vaše tělo vám poděkuje, pokud se na barvy skutečně zaměříte. A kromě hubnutí se vám možná podaří nastavit si celkově zdravější životní styl.

Zdroj: WebMD, Live Strong, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz