Argentinská vláda bojuje s hospodářskou krizí po svém. Rozdává čaj maté zdarma

Zdroj: Shutterstock

Čaj maté je stálým společníkem mnoha Argentinců. Kvůli hospodářské krizi nyní vláda v Buenos Aires vynakládá miliony na zásobování nejchudších vrstev obyvatelstva čajem maté.

Tento nápoj plný kofeinu se pije vždy horký a je jedním z nejoblíbenějších nápojů v regionu. Vyrábí se z yerba maté – zelených, jemně nasekaných lístků, které dodávají vodě zemitou a lehce nahořklou chuť podobnou zelenému čaji.

Chudí dostanou nápoj zdarma

Argentina se nyní nachází v těžké hospodářské krizi. Míra inflace přesahuje 50 procent. Přibližně 37 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby. Levicová vláda se nedávno pokusila chudým Argentincům ulehčit pomocí dotací a zmrazením cen některých potravin.

Ceny se na jaře zvýšily o 6,7 procenta, což byl největší nárůst od roku 2002, kdy země vyhlásila státní bankrot. Cena potravin vzrostla v březnu o více než 7 procent, cena kila sušeného maté o 4 procenta.

Argentinská vláda se rozhodla nakoupit 1,6 milionu kilogramů maté pro chudé Argentince. Jednou z výhod nápoje je to, že mírní pocit hladu.

Podle Národního institutu pro maté pije maté 90 % argentinských domácností, přičemž spotřeba na osobu činí 6,4 kg ročně.

Jak se maté podává?

Maté je nápoj určený k pití ve společnosti a podává se v kulaté, nezakryté tykvi, která je vyrobena ze slupky kalabasy (dýně) a často je vypálena s kovovými detaily.

Yerba maté se balí kolem kovové bombilly (slámky), která má perforovanou základnu, jež slouží zároveň jako filtr. Jedna porce balené yerby vystačí asi na 10 nápojů.

Přestože je maté mezi místními obyvateli oblíbené, ve většině restauračních zařízení se nepodává. Je to spíše každodenní, společenský nápoj než nápoj k jídlu.

V několika restauracích a kavárnách po celém městě se však maté podává pro návštěvníky, kteří chtějí ochutnat, nebo pro Argentince, kteří na něj mají chuť a nechali si maté výbavu doma.

Zdravotní přínosy nápoje

Předběžné studie ukázaly, že yerba maté může pomoci stimulovat oxidaci tuků a pocit sytosti, což u některých pacientů vede k výraznému snížení hmotnosti (například studie Sun-Young Kima a kolektivu).

Přímá příčina tohoto poklesu není známa, ale vědci předpokládají, že by tento účinek mohl být způsoben směsí kofeinu a antioxidantů obsažených v maté.

Yerba maté obsahuje 85 mg kofeinu v jednom šálku, což je méně než káva, ale více než šálek čaje. Proto stejně jako jiné potraviny nebo nápoje obsahující kofein může zvýšit hladinu energie a způsobit, že se budete cítit méně unavení.

Vzhledem k tomu, že yerba maté obsahuje mírné množství kofeinu, mohou ti, kdo ho pijí, očekávat podobné přínosy pro fyzickou výkonnost.

Ve studii Ahmada Alkhatiba totiž ti, kteří dostali jednu gramovou kapsli mletých listů yerba maté těsně před cvičením, spálili během cvičení střední intenzity o 24 % více tuku.

Zdroj: bbc.com, novinky.cz, webmd.com, Ahmad Alkhatib, Yerba Maté (Illex Paraguariensis) ingestion augments fat oxidation and energy expenditure during exercise at various submaximal intensities, 2014, Sun-Young Kim, Anti-obesity effects of Yerba Mate (Ilex Paraguariensis): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, 2015
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz