Artyčok: Jak správně vybrat nezralé poupě bodláku a co si ohlídat při jeho přípravě

Zdroj: Shutterstock

Artyčok je bodlák rodu Cynara a nejběžnější je francouzský artyčok. Většinou se pěstuje v Kalifornii, Francii, Itálii a Španělsku a je to oblíbená zelenina v evropské kuchyni i v USA. Nejvíce využití mají artyčoková srdce. Ta se prodávají i konzervovaná a mražená.

Například v Itálii jsou oblíbená jemná artyčoková srdce naložená v olivovém oleji. Využití čerstvého artyčoku je však mnohem širší. Může se dusit, péct, vařit nebo grilovat.

Co je artyčok?

Artyčok je nezralé poupě bodláku. Konzumuje se jako zelenina. Rostlina patří do čeledi hvězdnicových a poupě se sklízí před rozkvětem. Artyčok není jednoduchá zelenina na přípravu a získávání jedlých částí vyžaduje trochu zručnosti.

Vnější listy pupenu mají většinou na špičkách trny (existují i beztrnné odrůdy). Nejvnitřnější listy jsou dostatečně jemné k jídlu. Pod nimi je chlupatý střed na horní straně srdce. Pod srdcem je stopka. Srdce je nejmasovější částí artyčoku a středová část stonku je také jedlá.

Pěstování artyčoku

Artyčok pochází z oblasti Středomoří a je považován za jednu z nejstarších potravin na světě, dokonce se objevuje v řecké mytologii. Dnes roste především v Kalifornii. Na pultech našich obchodů se nachází převážně úroda ze Španělska a o něco dražší artyčoky z Itálie a Francie. Artyčok není nejlevnější zelenina na trhu.

Jak vařit s artyčokem

Vzhledem k ceně jde spíše o zeleninu na sváteční stůl. Nejjednodušší způsob je vaření v páře. Artyčoková srdce se také přidávají do různých jídel, včetně dipů, těstovin a polévek.

Správná příprava artyčoku k vaření učiní zážitek z jeho konzumace mnohem příjemnějším. Musí se odříznout a zlikvidovat stonek u základny, trny na špičkách listů a trnitá koruna. Tvrdé vnější listy jsou odstraněny, takže je snazší získat měkkou, krémovou dužinu na spodní straně vnitřních listů a masité srdce.

Chuť netradiční zeleniny

Artyčok je známý svou oříškovou chutí. Ta se u beztrnných odrůd trochu ztrácí, a proto mnozí kuchaři raději dávají přednost trnitým odrůdám, přestože mají komplikovanější přípravu.

Kde koupit artyčok

Přestože je na většině trhů k dispozici po celý rok, hlavní sezóna je od března do května s druhou sezónou v říjnu a listopadu.

Rostliny artyčoku lze pěstovat na i na zahradě jako trvalku v teplém podnebí a jednoletou v chladnějších oblastech. K tvorbě květů vyžadují propustnou půdu, hodně vody a dostatek slunečního světla.

Při nákupu je lepší vybírat artyčoky, které jsou sytě zelené s těsnou formací listů. Velikost neovlivňuje kvalitu a chuť.

Čím větší je artyčok, tím déle se bude vařit. Dobrou zkouškou čerstvosti je přitisknout listy k sobě. Pokud je poupě čerstvé, ozve se skřípavý zvuk. Houbovitý artyčok je starý nebo přezrálý, stejně jako ten s extrémně tvrdými vnějšími listy. Zhnědnutí špiček může naznačovat stáří, ale také může být způsobeno poškozením mrazem.

Jak ho nejlépe uložit před zpracováním

Nejlepší variantou je zpracovat zeleninu hned. Běžně by měl artyčok vydržet v dobrém stavu týden. Problém je, že je už může být pár dní v obchodě. Před domácím uskladněním se odkrojí část stonku. Na řezu se stonek namočí do vody a celé poupě se zabalí do fólie nebo sáčku. Pokud má být uložený do mrazáku, musí se napřed uvařit, jinak zhnědne a ztratí dobrou chuť i strukturu.

Zdroj: thespruceeats.com, onegreenplanet.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz