Granitový dřez: Vypadá luxusně, ale je na něm vidět každá nečistota. Takto zatočíte s usazujícím se vodním kamenem

Zdroj: Shutterstock

V domácnostech ho můžeme vídat stále častěji. V porovnání s klasikou v podobě nerezového dřezu nabízí granitový výhody navíc. Například na něm není vidět každá zaschlá kapička vody.

Na pohled vypadá pěkně, vkusně a dokáže do kuchyně vnést moderní nádech. Vyžaduje si ale vaši pozornost. Jak se správně starat o granitový dřez?

Na čištění myslete každý den

Nejlepší způsob, jak si nepřidělat zbytečně mnoho práce, je dělat věci pravidelně. A to samé platí i v případě péče o granitový dřez.

Chcete-li se vyhnout nutnosti hloubkového čištění vašeho granitového dřezu za účelem odstranění jakýchkoli skvrn, je pravidelné čištění ideální volba.

Abyste dřez udrželi čistý, nepotřebujete toho příliš mnoho. Bohatě totiž postačí mýdlová voda a houbička, se kterou dřez opláchnete a poté osušíte.

„To vám umožní odstranit všechny skvrny, vodní kámen a vodní skvrny dříve, než se stihnou uchytit,“ odhaluje výhody pravidelného čištění tapwarehouse.com.

Na skvrny pomůže bílý ocet

Pokud se na dřezu objevují nehezké skvrny, které pečlivou hospodyňku mohou dovést k šílenství, je načase se jich zbavit.

I když dnes máme tolik možností, pokud jde o širokou nabídku prostředků na čištění, můžete se vydat přírodní cestou – s pomocí bílého octa.

Vezměte lahvičku s rozprašovačem a vmíchejte polovinu vody a polovinu bílého octa. Tímto roztokem pak můžete postříkat celý svůj dřez a jemně dřez vyčistěte. Poté stačí opláchnout čistou vodou a hadříkem osušit.

Ani jedlá soda není na škodu

Na odolnější skvrny doporučuje web marble.com použít kombinaci dvou surovin, které má doma většina hospodyněk: bílý ocet a jedlou sodu.

Nejdříve dřez a především skvrny postříkejte bílým octem a poté je posypte jedlou sodou. Tento pomocník je v domácnosti často podceňovaný a přitom si to vůbec nezaslouží.

Nechte ocet i sodu chvíli působit a poté za pomoci houbičky vyčistěte. Nakonec opláchněte vodou a nezapomeňte dřez osušit.

Co na granitové dřezy nepoužívat?

Při čištění dřezu je důležité nepoužívat nic abrazivního. Ocelová vlna, abrazivní kartáče a drátěnky zanechají škrábance.

Proto při údržbě granitového dřezu mějte po ruce klasickou houbičku na nádobí, kterou můžete použít z její hrubší strany.

Máte-li doma granitový dřez, měli byste se také vyvarovat chemikáliím. Drsné chemikálie mohou poškodit barvu a způsobit, že váš dřez bude vypadat mnohem hůř než předtím.

Mezi chemikálie, kterým je třeba se vyhnout, patří amoniak, hydroxid sodný, hydrochlorid a kyselina sírová.

Zdroj: tapwarehouse.com, marble.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz