Amalaki je trpké ovoce. Jde ale zřejmě o nejbohatší zdroj vitamínu C vůbec

Amalaki (zdroj: Samphotostock.cz)

Amalaki jsou plody stromu s názvem smuteň lékařská. Jedná se přitom o výtečný zdroj vitamínu C, jehož mohou být vůbec nejbohatším zdrojem.

Rozšíření smutně lékařské

Smuteň lékařská je opadavý strom, který pochází z tropického pásma Jižní a Jihovýchodní Asie. V této oblasti se už také tisíce let pěstuje, a to především pro své zdravé plody, kterým se říká amalaki, nebo také indické angrešty. V průběhu tisíciletí se strom rozšířil do dalších částí světa, takže se dnes vyskytuje třeba i ve Střední Americe, a to včetně karibských ostrovů.

Kde amalaki ochutnat?

Amalaki začíná být pomalu známé i na našem území. Čerstvé plody však u nás seženete jen velmi těžko, ačkoli nechceme tvrdit, že to není možné. Spíše si ale můžete pořídit sušené plody, které můžete využít v kuchyni (viz níže). K dispozici je přitom máte i proslazené třtinovým cukrem, ale také v prášku. Pokud byste chtěli čerstvé plody, můžete si zakoupit semena smutně lékařské.

Využití v kuchyni

Amalaki chuťově připomínají angrešty, nicméně jsou poměrně dost kyselé a hořké. Proslazené cukrem jsou tedy chuťově přijatelnější. Sušené plody je možné konzumovat samotné, použít je můžete do sladkostí, případně si z nich připravit džem. Pokud si pořídíte prášek z plodů, uplatnění pro něj lze najít např. ve smoothie, tedy zdravém mixovaném nápoji.

Amalaki z hlediska zdraví

Plody smutně lékařské obsahují velké množství vitamínu C, dokonce 30× více než pomeranče a bývají považovány za jeho nejlepší zdroj vůbec. Proto velmi efektivně podporují imunitu, což může být v současné době velmi důležité. Navíc mají antioxidační vlastnosti a v neposlední řadě podporují trávení, protože např. pomáhají zachovávat normální funkčnost střev.

Zajímavosti o amalaki

  • Kromě vitamínu C obsahují plody smutně lékařské také polyfenoly anebo minerály.
  • Čerstvé plody jsou sice hořké a kyselé, na druhou stimulují vylučování slin, takže zahánějí pocit žízně.
  • V původní oblasti rozšíření se hořkost a kyselost neodstraňuje jen cukrem, ale také namáčením v solném roztoku. Často se amalaki konzumují také s chilli papričkami.
  • O smutni lékařské se hovoří v buddhistické tradici. Tento strom prý např. použil k osvícení dvacátý první Buddha.
  • Zároveň se jedná o posvátný strom v hinduismu. Přívrženci tohoto indického náboženství věří, že v něm přebývá bůh Višnu.
Přidat na Seznam.cz