Znáte všechny zdravotní benefity, které vám přinese lněné semínko?

Zdroj: Shutterstock

O prospěšných účincích lněných semínek byli naši předci přesvědčeni již více než před 6000 lety. I přesto se mezi námi v dnešní době najdou tací, kteří lněná semínka neznají, natož aby věděli, co jim mohou přinést po zdravotní stránce.

Na první pohled obyčejné a ničím nezajímavé lněné semínko vás zaručeně překvapí svým složením. Je totiž bohaté na zdravé tuky, obsahuje antioxidanty, nechybí mu vláknina, a dokonce ani bílkoviny nebo lignany.

Lněné semínko a jeho přínosy pro naše zdraví

Lněné semínko dokáže bezesporu zaujmout nejen svojí chutí nebo různorodostí využití, ale také zdravotními benefity. Pokud nevíte, jak vám může prospět a proč byste ho měli zařadit do svého jídelníčku, pozorně čtěte následující řádky.

Pomáhá při zácpě

Zácpa je téma, o kterém se moc nemluví, ale asi každý už to někdy zažil. Ve lněném semínku se nachází rozpustná i nerozpustná vláknina, jejichž kombinace zlepšuje dobrou funkci střev.

Udržuje zdravou pokožku i vlasy

Lněné semínko bohaté na tuky, vitamíny skupiny B a zinek podporuje zdraví pokožky a vlasů. Jeho pravidelná konzumace tak prospívá nejen zdravé kůži, ale i pevným a lesklým vlasům. Lněné semínko lze užívat vnitřně, ale bránit se nemusíte ani jeho zevnímu použití, například v podobě hnědé kaše proti akné.

Je nabité živinami

„Lněné semínko je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, vápníku, hořčíku, železa, vlákniny, bílkovin a také vitamínu B1, B6 a kyseliny listové. Denní dávka lněného semínka by neměla překročit dvě polévkové lžíce,“ upozorňuje Lekarna.cz.

Snižuje riziko srdečních onemocnění

Dalším zdravotním přínosem lněného semínka je snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Pokud lněné semínko zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, přispějete ke stabilizaci myokardu a příznivě podpoříte regenerační procesy buněčné výstelky cév.

Udržuje hladinu cukru v krvi

Již zmíněná rozpustná vláknina obsažená v těchto semínkách zpomaluje vstřebávání glukózy prostřednictvím tenkého střeva. Konzumace lněných semínek tak může zabránit rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle, což ocení zejména pacienti trpící cukrovkou.

Chrání před rakovinou

Ve lněném oleji najdete celou řadu velmi účinných antioxidantů. Ty mají schopnost zamezit poškození buněk volnými radikály. Stávají se z nich proto výborní pomocníci ve snížení rizika vzniku rakoviny.

Jak lněná semínka užívat?

Možností, jak zařadit lněná semínka do jídelníčku, existuje celá řada. Dají se totiž skvěle použít jak ve slaných, tak i ve sladkých pokrmech. Lněná semínka můžete konzumovat celá, nebo v jejich mleté podobě.

Přidávejte je do moučníků, jogurtů, tvarohů nebo smoothies. Někdo je přidává i do müssli, těch nápadů je opravdu strašně moc.

Zdroj: healthline.com, webmd.com, lekarna.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz