Znáte frikadely? Nejasný původ karbanátků sahá až do 18. století

frikadely
Zdroj: Shutterstock

Přestože je na českých webech s recepty spojován název frikadely s německou kuchyní, na německých webech toto jídlo za své nevydávají a spíše se zmiňují o masových kuličkách na mnoho způsobů, které se přidávají do polévek, do omáček, těstovin, nebo se z nich dělají špízy.

Původ frikadel není úplně jasný, ale mleté maso chutná všem

K popularizaci masových kuliček či karbanátků měl přispět jeden obchodní řetězec, který je v Německu i u nás. Němci uvádí, že se frikadely dělají ze směsi mletého vepřového a hovězího, nebo pouze z hovězího masa s nastrouhaným muškátovým oříškem.

Výrazy frickedelle, fricandelle, frikandelle se už začátkem 18. století objevovaly ve spojení s dušeným masem, jak uvádí německá Wikipedie. Původ slova je možná ve francouzském výrazu fricandeau, a možná sahá v historii ještě dál k latinskému frigere.

Zpracování mletého masa je populární v celém světě. A ať už se pokrmu říká frikadely, karbanátky nebo masové kuličky, existuje nespočet variant k vyzkoušení.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jeme zdravo (@jemezdravo.eu)

Frikadely s hořčicí, jak je připravují v Německu

Na přípravu budete potřebovat: 1 kg masa (nejlépe směs hovězího a vepřového), 2 vejce, 1 nebo 2 cibule, 3 plátky chleba nebo veky, 1 stroužek česneku, 100 ml mléka, 2 lžíce oblíbené hořčice, 100 g strouhanky, 2 lžíce oblíbených bylinek, sůl a pepř. Na smažení lze použít oblíbený tuk (máslo, sádlo, olej).

Příprava masové směsi ke smažení

Cibulka by se měla najemno pokrájet a osmažit na oleji dozlatova. Mléko se použije k rozmočení veky nebo chleba. Přebytečné mléko se vytlačí. Veka se dá do větší mísy a přidá se maso. U nás je oblíbená směs vepřového a hovězího v poměru 1 : 1. Lze však použít i krůtí maso, pokud je v oblibě.

Přidá se rozšlehané vejce, prolisovaný česnek, smažená cibulka. Všechno se dobře promíchá, aby se chutě spojily. Nakonec se přidají bylinky, hořčice, sůl a pepř.

Směs se důkladně prohněte a nechá se v chladu odpočívat ½ hodiny. Potom už se maso vytvaruje do kuliček, které se mírně rozmáčknou. Obalí se ve strouhance a může se z obou stran osmažit.

Po osmažení se frikadely položí na papírovou utěrku, aby se odstranila přebytečná mastnota. Jako příloha se hodí vařené brambory s máslem, salát. Lze konzumovat i studené s plátkem žitného chleba a s hořčicí.

Frikadely v moderní kuchyni

Budete potřebovat: ½ kg hovězího, 2 utřené stroužky česneku, 1 pokrájenou červenou cibuli, 20 g mandlové mouky, vejce, sůl, tymián, olej na smažení.

Všechny suroviny se promíchají, vytvoří se menší placky a ty se po obou stranách osmaží.

Zdroj: milujivareni.cz, svetkreativity.cz, labuznik.cz, de.wikipedia.org

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz