Zasaďte si na zahradě vlastní šeřík. Barevné keře vám zpříjemní nejen jaro

Zdroj: Shutterstock

Šeřík obecný je jednou z nejvoňavějších rostlin, kterou ucítíte na metry daleko. Pokud chcete i vy jeden nebo více takových keřů mít na své zahradě, není to vůbec žádný problém. Podívejte se s námi, jak na to.

I když některé druhy šeříků kvetou především na jaře, existují odrůdy, které vydrží voňavé a rozkvetlé od jara do podzimu.

Navštivte nejbližší zahradnictví a vyberte si rostlinu, která se vám líbí. Šeříky mají obvykle bílou nebo fialovou barvu, existují ale také rostliny s růžovými a béžovými květy. Kromě toho si nezapomeňte koupit vhodná hnojiva.

Buď se můžete přeptat pracovníků zahradnictví na vhodné hnojivo, které podporuje růst šeříků, nebo kupte zeminu bohatou na fosfor a železo, které rostlina potřebuje.

Kdy a kam sázet?

Šeříky je nejvhodnější sázet ve dvou obdobích. Tím prvním je brzké jaro, těsně po rozmrznutí půdy. Druhou možností je pozdní podzim, těsně před zimou a prvními mrazy.

Rostlina vyžaduje poměrně velké množství slunečního světla, jinak by pořádně nerozkvetla. Ujistěte se tedy, že ji sázíte na místo, kam přes léto alespoň šest až osm hodin denně svítí slunce.

Šeříky mají rády zásaditější půdu. Té se dá v případě potřeby docílit hnojivy, nebo tím, že do zeminy přimícháte trochu vápna. Ujistěte se také, že je půda dobře prokypřená a voda se dostane do hloubky.

Samotné zasazení šeříku je snadné. Vykopejte díru o něco větší, než je obal na kořenové části rostliny ze zahradnictví. Ten sejměte a vložte šeřík do díry. Dosypte hnojivo a hlínu a šeřík zalijte.

Jak se o šeřík starat?

Důležitými faktory pro dobrý růst šeříku je dostatek slunečního světla, kterého byste měli docílit výběrem místa pro jeho zasazení, a velký přísun vody. Rostlinu je třeba zalévat zhruba dvakrát do týdne.

Někdy ale i častěji. Zjistíte to jednoduše tak, že je půda na povrchu kole kmene keře suchá. V teplých slunečných dnech se nebojte zalít šeřík i každý druhý nebo třetí den.

Šeříky by poté, co se ujmou, již neměly potřebovat půdu hnojit. Není ovšem na škodu, když občas přidáte nějakou tu zeminu bohatou na fosfor a železo. Jedná se o směsi běžně dostupné v každém zahradnictví.

Co se týče prořezávání šeříků, některé menší druhy ho téměř nevyžadují. Pokud se váš šeřík bude příliš větvit, je samozřejmě vhodné ho některých větví zbavit. Jakmile šeřík pokvete, myslete na to, abyste suché květy ostříhali a dali rostlině možnost věnovat více živin novým poupatům.

Šeříky jsou krásné a silné rostliny, které nejsou na pěstování nijak náročné. Po prvních dvou letech se o sebe dokážou postarat téměř samy. Vyzkoušejte si jejich výsadbu i vy a dodejte své zahrádce barvy i vůně, které postrádala.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz