Zapomeňte na vosk. Domácí depilaci můžete provést i příjemnějšími způsoby. Vhod přijde cukr i banán

Zdroj: Shutterstock

Způsob, jak odstranit chloupky natrvalo, bohužel zatím neexistuje, i když by s tím někteří výrobci zázračných produktů nesouhlasili. Také po laserové depilaci chloupky časem opět vyrostou, proto místo drahého zákroku můžete vyzkoušet některé domácí metody.

Z domácích způsobů depilace vás asi jako první napadne použití vosku. Tato metoda je sice rozšířená, ale také bolestivá, zůstává po ní zarudlá pokožka a může způsobit zarůstání chloupků. Pokud máte s depilací pomocí vosku podobné zkušenosti, můžete vyzkoušet některé z následujících, méně bolestivých způsobů depilace.

Cukrová pasta

Pokud se vám nechce do depilace voskem, vyzkoušejte pastu z cukru, která pomáhá odstranit chloupky od kořínků, aniž by tahala za kůži. Tuto metodu měla prý používat samotná Kleopatra k odstraňování chloupků na obličeji, uvádí Be Beautiful. Cukrovou pastu si můžete vyrobit z cukru, citronu a ohřáté vody. Někdo do pasty přidává ještě med.

Kurkuma a mléko

Za zkrášlujícími účinky starobylé indické tradice používání kurkumy a mléka stojí řada vědeckých důkazů. Studie z roku 2017 a studie z roku 2018 naznačují, že Curcuma aeruginosa Roxb., blízký příbuzný kurkumy žlutokořenné používané v gastronomii, může pomoci potlačit růst chloupků v podpaží.

V obou studiích byly použity pleťové vody, které rostlinu obsahovaly. Hustou pastu si připravte z kurkumy a lžičky mléka. Naneste ji na pokožku a po 20 minutách setřete. V případě, že je pasta příliš suchá, můžete k jejímu odstranění použít také kokosový olej.

Syrová papája

Papája obsahuje enzym papain, který pomáhá rozkládat vlasové folikuly a brzdí růst chloupků. Chcete-li si vyrobit pastu z papáji a kurkumy, smíchejte dužinu papáji se špetkou kurkumového prášku a naneste ji na obličej. Masírujte pokožku 15 až 20 minut a poté ji opláchněte vodou.

Ovesné vločky a banán

Web Health Shots radí pro odstranění chloupků na obličeji smíchat dvě polévkové lžíce ovesných vloček, které jsou účinným přírodním peelingem, se zralým banánem a tuto pastu krouživými pohyby nanést na místo, z nějž chcete odstranit chloupky. Masírujte 15 minut a poté obličej jemně omyjte vodou.

Zdroj: Be Beautiful, Healthline, Health Shots, Jukkarin Srivilai, Curcuma aeruginosa Roxb. essential oil slows hair-growth and lightens skin in axillae; a randomised, double blinded trial, 2017, Jukkarin Srivilai, Sesquiterpene-Enriched Extract of Curcuma aeruginosa Roxb. Retards Axillary Hair Growth: A Randomised, Placebo-Controlled, Double-Blind Study, 2018

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz