Kolagen: Proč je pro naše tělo nezbytným a jak ho v případě nedostatku doplnit

Zdroj: Shutterstock

Kolagen je pro naše tělo velmi prospěšný. Obsahují ho naše kosti, klouby a svaly. Je nezbytným pro pevnost našich vlasů, nehtů a zpomaluje stárnutí pokožky. Nedostatek kolagenu může vést až k nechtěným zdravotním problémům, proto dbejte na zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem a nebojte se případné suplementace v podobě doplňku stravy. Jak ale vybrat ten správný?

Než se začal kolagen z větší míry probírat spíše v kosmetickém průmyslu, hodně z nás mělo kolagen spojený s bolavými klouby a kostmi.

Svaly, kosti a chrupavky

Kosti a chrupavky jsou složeny z organických a anorganických látek. Právě v těch organických je obsažen kolagen typu I. Kostní kolagen ale mizí úměrně našemu stárnutí. Bolest kloubů a kostí je proto častějším jevem ve starším věku.

Malá vlákna ve svalech jsou obklopena třemi vrstvami kolagenu. Jeho funkcí ve svalech je zejména udržení si pružnosti těla a jeho pohyblivosti.

Kosmetický průmysl a první vrásky

Kolagen je druh proteinu, který až ze 70 % tvoří strukturu pokožky. Kolagen si můžete představit jako takové lano, které spojuje buňky a vytváří tak pevnost pokožky. Máme hned několik typů kolagenu a v pokožce se objevuje kolagen typu I.

S postupujícím věkem se kolagen z pokožky vytrácí a objevují se vrásky. Proto se mnoho žen i mužů bojí o svou pleť a začínají kolagen doplňovat klidně už v mladém věku okolo 25 let.

Proto se kosmetický průmysl zaměřil na propagaci kolagenu a snaží se ho začlenit do nejnovějších preparátů proti stárnutí pleti.

Kolagen využívají i některé kosmetické salony, kde se kosmetičky při ošetřovací proceduře zaměřují na vyhlazování vrásek s docílením mladistvého vzhledu klientek.

Vlasy a nehty

Kolagen dodává na kráse také vlasům a nehtům. Vlasy jsou pevnější, lesklejší a více odolávají častým tepelným úpravám jako je například fénování nebo používaní žehličky na vlasy. Působením kolagenu se také zrychluje jejich růst.

Také nehty díky kolagenu rostou rychleji. Nehty se méně lámou a jsou na první pohled pevnější a zdravější.

Suplementace kolagenu

Pokud budete chtít kolagen tělu doplnit, existuje více cest, jak na to.

Nejmodernější metodou jsou injekce přímo do těla. Doplnění touto invazivní metodou se nejrychleji vstřebává. Tyto zásahy do těla ale způsobují modřiny, jizvy nebo podrážení kůže.

Na trhu se nyní roztrhl pytel s mnoha druhy funkčních potravin a nápojů od různých výrobců. Výběr je pestrý od gumových medvídků po sypké směsi na výrobu drinků.

U výběru formy doplňku byste měli dbát na jeho složení a ne na to, jak hezký má obal nebo jak chutný je gumový medvídek. Výrobci totiž občas používají nekvalitní kolagen, který se v těle špatně vstřebává a pak je jeho účinek mizivý.

I když se pro lepší a rychlejší vstřebatelnost může jevit suplementace pomoci sypkých směsí, které se snadno rozpustí ve vodě, opak je pravdou. Na vlasy, nehty a pleť, kde se vyskytuje zejména kolagen typu I, jsou nejvhodnější tablety, které ve většině případů obsahují větší procento kvalitního kolagenu.

Do sypkých směsí se totiž přidávají i další látky, jako jsou aromata, ochucovadla a sladidla.

Z celkem 19 studií s 1125 účastníky ve věku 20 až 70 let, kteří užívali hydrolyzovaný kolagen, vyplývá, že se jim zlepšila hydratace pokožky. Také bylo viditelné i vyhlazení jemných vrásek.

I když je suplementace kolagenu důležitá, určitě nesmíte zapomínat na potraviny, v nichž se kolagen běžně vyskytuje. Jsou jimi borůvky, zelená zelenina, červené ovoce nebo sójové boby.

Nedostatek kolagenu může vést až k nechtěným zdravotním problémům, proto dbejte na zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem a nebojte se případné suplementace v podobě doplňku stravy.

Zdroje: Easy Healthy Live, Health Line, Pubmed, Pure Rituals

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz