Zamilujte si udržitelné způsoby skladování potravin

Zdroj: Shutterstock

Není žádným tajemstvím, že se na nás v posledních letech ze všech stran valí určitý nátlak, abychom přestali používat plasty. Z obchodu postupně vymizely plastové tašky, mikrotenové sáčky v úseku ovoce a zeleniny postupně nahrazují ty šetrnější a určené pro opakované použití.

Stále více lidí se zamýšlí nad tím, jestli není jejich spotřeba plastu příliš vysoká. Snaží se proto nacházet jiné alternativy, čím je nahradit. Vyhýbají se mu nejen již při samotném nákupu, ale také doma.

Zamilujte si udržitelné způsoby balení a skladování potravin

Možná i vy patříte k lidem, kterým životní prostředí není úplně lhostejné. Pokud se snažíte k spotřebě plastů přistupovat jinak, pak určitě oceníte zajímavé způsoby, jak balit a skladovat potraviny.

Možností je celá řada a dobrou zprávou je, že existují i takové obchody, do kterých si můžete přijít nakoupit potraviny například s vlastními skleněnými nádobami. S postupem času se množství těchto obchodu bude určitě zvyšovat.

Zatímco dnes je pro mnoho z nás nemyslitelné, že by si místo koupě rýže v klasickém plastovém pytlíku zašli do obchodu a z něho si odnesli rýži třeba ve sklenici, za pár let to bude stále větší samozřejmost.

Možnosti balení a skladování potravin, které jsou lepší pro planetu

Jaké existují možnosti šetrnějšího skladování potravin? Níže najdete hned několik ekologických způsobů, díky kterým můžete potraviny skladovat i bez použití plastu.

Skleněné nádoby

Jako první se nabízí skleněné nádoby, které mají mnohostranné využití a přináší s sebou také určité výhody. Skleněná nádoba neprosákne, takže ji můžete nosit všude s sebou. Navíc mají opravdu dlouhou životnost a po vyřazení se dají recyklovat.

Látkové pytlíky

Vybavit se jimi můžete již při nákupu, obchodní řetězce nabízí možnost odnést si třeba ovoce a zeleninu místo v mikrotenovém sáčku v tom šetrnějším látkovém. V bezobalových obchodech do nich dokonce můžete nasypat i luštěniny, těstoviny nebo třeba kukuřici.

Nerezové krabičky

Podstatně šetrnější alternativou k plastovým nádobám jsou nerezové krabičky. Ty lze používat prakticky donekonečna a recyklovat je beze ztrát. Možnou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a také hmotnost. Není to ale nic dramatického a v používání to rozhodně nebrání.

Papírové sáčky a tašky

Papírové sáčky a tašky jsou vůbec nejlepším způsobem, jak skladovat a uchovávat suché potraviny. Nevýhodou v tomto případě je nosnost, papírové nákupní tašky totiž nevydrží to, co běžné igelitky.

Změna nemusí nastat hned

Pokud jste až do této doby nad skladováním či přenášením potravin z obchodu domů příliš nepřemýšleli, ale víte, že to chcete změnit, nemusíte spěchat.

I každý malý krok se počítá. Začněte třeba tím, že místo igelitových tašek budete používat papírové. Poté ovoce nebo zeleninu místo do mikrotenového sáčku uložte do látkového pytlíku. Postupně můžete svoji zásobu udržitelných nádob zvyšovat. Rozhodně to ale nemusí být hned.

Zdroj: foodcircle.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz