Z květů šeříku připravíte sladký osvěžující nápoj i horký čaj. Využití mají i v kosmetice

Zdroj: Shutterstock

Šeříky ještě na některých místech jsou ve své nejkrásnější fázi. Jejich fialové nebo bílé květy zdobí zahrádky a pohled na ně je opravdovým potěšením. Kromě toho, že jsou tyto rostliny nádhernou okrasou, mají ale jejich květy i další využití. A to jak v kuchyni, tak i v kosmetice.

Šeříky mohou dorůst až výšky 7 metrů. Kvetou modře i růžově, nejznámější jsou ale ty fialové a bílé. Už v minulosti se rostlina využívala hojně například v kosmetice pro svou vůni, píše Style Craze. Web dodává, že má šeřík ale také zdravotní účinky, pro které se z něj vyrábí čaj či různé sirupy.

Využití v kuchyni

Když jsme byly malé děti, rády jsme se sestrou trhaly květy šeříku a „vysosávaly“ z nich sladkou šťávu. Až později mě babička naučila, že se dá z rostliny dělat vynikající sirup. S trochou vody a ledu z něj pak v létě vytvoříte dokonalý osvěžující nápoj.

Květy šeříku jen stačí povařit ve vodě, přidat k nim třtinový cukr nebo med a vše pak uchovávat ideálně ve skleněné lahvi v lednici. Šeřík se dá ale také usušit, zalít horkou vodou a vychutnáte si z něj naopak teplý čaj, který zahřeje v zimních večerech.

Už jen samotná vůně šeříku pomáhá uvolnit vnitřní napětí a zmírnit bolest hlavy. Rostlina ale obsahuje také mnoho vitamínů a konzumace nápojů z ní pomáhá při žaludečních problémech.

Využití v kosmetice

Šeřík má především zklidňující účinky. Vyrábí se z něj mýdla, krémy na obličej, ale také esenciální oleje. Díky těm se člověk může zbavit psychických problémů a celkově se uvolnit.

Vůně šeříku napomáhá klidnějšímu spánku, v kombinaci s hrnkem šeříkového čaje k večeru se vám bude spát jako v bavlnce.

Krémy z šeříku působí proti předčasnému stárnutí pleti. Málokdo ví, že je také rostlina obsažena v mnoha krémech na opalování, protože má přirozené UVA a UVB ochranné látky chránící před slunečním zářením.

Celkově tak má rostlina mnoho využití, a to jak v kuchyni, tak také v kosmetice. Pokud i vám roste šeřík na zahradě, neomezujte se tím, že se budete jeho květy pouze kochat. Koneckonců jednoho dne opadají. Když je ale ještě předtím sesbíráte, můžete je využít v mnoha ohledech.

Zdroj: The right flowers, Style Craze, Health Benefits

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz