Výsledky vědecké studie vyvolávají naději. Drastická dieta dokáže zvrátit cukrovku 2. typu

Zdroj: Shutterstock

Diabetes 2. typu je čím dál více rozšířenějším civilizačním onemocněním. Už dříve vědci přišli na to, že přísnou dietou lze onemocnění zvrátit, nyní účinnost diety potvrdili i u lidí bez problémů s nadváhou.

Typy cukrovky

Mezi chronické stavy cukrovky patří cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu. Mezi potenciálně reverzibilní stavy diabetu patří prediabetes a těhotenská cukrovka.

Prediabetes vzniká, když je hladina cukru v krvi vyšší než normálně, ale ne natolik, aby mohla být klasifikována jako cukrovka.

Prediabetes je často předchůdcem diabetu, pokud nejsou přijata vhodná opatření k zabránění progrese. Těhotenská cukrovka se objevuje během těhotenství, ale může odeznít po porodu dítěte.

Příčiny diabetu 1. typu

Přesná příčina diabetu 1. typu není známa. Ví se, že imunitní systém, který normálně bojuje proti škodlivým bakteriím nebo virům, napadá a ničí buňky slinivky břišní produkující inzulín.

V organismu tak zůstává málo inzulínu nebo žádný. Místo toho, aby byl transportován do buněk, hromadí se cukr v krevním řečišti.

Příčiny prediabetu a diabetu 2. typu

U prediabetu – který může vést k cukrovce 2. typu – a u cukrovky 2. typu se buňky stávají odolnými vůči působení inzulínu a slinivka břišní není schopna vytvářet dostatek inzulínu, aby tuto odolnost překonala.

Místo toho, aby se cukr přesunul do buněk, kde je potřebný pro výrobu energie, hromadí se v krevním řečišti. S rozvojem cukrovky 2. typu je silně spjata nadváha, ale ne každý člověk s cukrovkou 2. typu nadváhu má.

Přísná dieta

Vědecký objev, potvrzený například studií Roye Taylora, již dříve ukázal, že cukrovka 2. typu není celoživotní onemocnění a lze ji zvrátit dramatickým úbytkem hmotnosti při dodržování drastické diety, která povoluje pouze 800 kalorií denně.

Protože většina lidí s diabetem 2. typu má nadváhu nebo je obézní, obecným předpokladem bylo, že dieta pomůže pouze pacientům s nadváhou.

I hubení mají šanci

Nyní však výzkumníci pod vedením univerzity v Newcastlu ve studii, v rámci které byli lidé s normální hmotností podrobeni dietě s koktejly nahrazujícími jídlo a zeleninou, zjistili, že i oni mohou zvrátit diabetes 2. typu.

Vědci objevili, že 13 žen a 7 mužů mělo podle všeho zdravou váhu, ale v játrech a slinivce břišní měli v průměru třikrát více tuku než lidé stejného věku bez diabetu.

Studijní skupině byly vysazeny léky na cukrovku a po dobu dvou až čtyř týdnů jim byla podávána dieta v podobě nutričně plnohodnotných koktejlů s příchutí jahod a čokolády a neškrobové zeleniny, jako jsou cukety a houby.

Kolik musí nemocní zhubnout

U poloviny skupiny – 10 lidí – došlo k okamžité remisi (vymizení všech známek onemocnění) cukrovky, přičemž zhubli v průměru o 5 % své tělesné hmotnosti.

Další 4 dosáhli remise poté, co dietu ještě jednou až dvakrát zopakovali, aby dosáhli až 15% úbytku hmotnosti.

Průměrný úbytek hmotnosti, který pomohl lidem s normální hmotností zvrátit cukrovku a snížit množství tuku v játrech a slinivce břišní na normální úroveň, činil 8 % tělesné hmotnosti.

Zdroj: dailymail.co.uk, Roy Taylor, Calorie restriction for long-term remission of type 2 diabetes, 2019, ncl.ac.uk, mayoclinic.org
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz