Vypěstujte si doma vlastní žampiony. Stačí vám k tomu odřezky hub z obchodu

Zdroj: Shutterstock

Na houby obvykle člověk vyráží do lesa. Co kdybychom vám ale řekli, že si můžete vlastní vypěstovat i doma? Není na tom vlastně nic složitého a vy můžete mít doma čerstvou várku prakticky neustále.

Nejčastěji prodávanými houbami v českých obchodech jsou žampiony. A právě ty si můžete doma namnožit. Stačí vám k tomu pouze odřezky hub a základní znalosti jejich pěstování.

Rychlejší způsob

Houby se v kultivaci běžně pěstují z výtrusů. Pěstování tímto stylem však trvá o něco déle než z jejich odřezků. Proto je výhodné si v obchodě koupit žampiony a z nich si doma vypěstovat celou řadu dalších.

Pěstování hub je poměrně náročné. Je třeba dodržet celou řadu pravidel, aby vám žampiony doma vyrostly. Nejprve si připravte veškeré pomůcky, které budete potřebovat.

Kromě žampionů to budou dále sláma, nádoba s vodou, plastový koš, zemina, recyklovaný papír, potravinářská fólie a rozprašovač.

Jak na pěstování žampionů

Nejprve si na několik hodin namočte slámu do vody. U žampionů odkrojte kloboučky a jejich nožičky nakrájejte na drobné kousky. Do plastového koše položte vrstvu slámy, na ni položte několik žampionů, ty přikryjte papírem a zasypte další vrstvou slámy.

Tyto vrstvy opakujte, dokud není koš plný. Důležité je, abyste nyní udržovali podhoubí vlhké a ve tmě, nejlépe při teplotě 18 až 23 °C. V tomto prostředí nechte žampiony zhruba 4 týdny. Pokud je sláma suchá, zavlažte ji rozprašovačem.

Poté houby přemístěte do zeminy tak, aby byly jen mírně zakryté. Udržujte hlínu vlhkou a v chladnějším prostředí. Pak už jen stačí čekat, zda vám žampiony do tří týdnů vyrostou.

Zdroj: Gardening Know How, Bob Vila, Gardeners World

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz