Vši v domácnosti: Nepanikařte a rychle jednejte, dá se jich zbavit i bez chemie

Zdroj: Shutterstock

Jakmile se na nástěnce ve školce nebo v žákovské knížce u školáka objeví zmínka o výskytu vší mezi dětmi, je to důvod k obavám. Žádný rodič nechce, aby mu dítko přineslo domů malé nezvané potvůrky, které dokážou pořádně znepříjemnit život.

Vši se samozřejmě vyskytují i mezi dospělými, i když je pravda, že je pořád větší riziko, že je domů donese dítě ze školky nebo ze školy. Ať už je chytnete v práci od kolegyně, nebo od dítěte, které si je přineslo od spolužáka, hodí se vědět, jak se jich zbavit. A dobrou zprávou je, že to jde i bez chemie.

Ocet je velký pomocník

A to nejen v domácnosti, ale také tehdy, když jde o vši. „Ocet obsahuje vlastnosti, které zabíjejí a zbavují hnid a vší,“ vyzdvihuje jednu z jeho vlastností tausaude.com.

Proto se jako jeden z prvních způsobů, jak se zbavit vší, jeví vhodné použít ocet a pořádně s ním vlasy propláchnout. Smíchejte proto ocet s teplou vodou v poměru 1:1 a vlasy touto směsí propláchněte.

Po aplikaci nasaďte na hlavu koupací čepici (použít lze i čepice na melíry) a nechte vlasy odpočívat alespoň 30 minut. Poté vlasy umyjte šamponem.

Zkuste kokosový olej

Kokosový olej je oblíbenou kúrou pro suchou pokožku a vlasy. Pomoci může i tehdy, když se u někoho u vás doma objeví vši.

Kokosový olej naneste do vlasů, promasírujte pokožku hlavy, nevynechejte celou délku vlasů. Poté vlasy zabalte na půl hodiny do koupací čepice, použít můžete i čepici na melíry.

Po uplynutí doby vlasy opláchněte vodou a umyjte klasicky šamponem, jak jste běžně zvyklí. V případě potřeby zopakujte.

Použijte olivový olej

Máte doma olivový olej? V kuchyních se objevuje stále častěji, i když je pravda, že si člověk musí nejdříve zvyknout na jeho typickou vůni.

I olivový olej může pomoci zbavit vás nebo vaše děti otravných vší. „Olivový olej potenciálně dusí vši a zabraňuje jejich návratu,“ vysvětluje medicalnewstoday.com.

Nalijte si trochu olivového oleje do dlaní a promasírujte s ním nejen pokožku hlavy, ale olej naneste i po celé délce vlasů. Poté zabalte do čepice nebo do ručníku, nechte alespoň 30 minut působit a následně pořádně umyjte šamponem.

Vsaďte na esenciální oleje

Můžete použít i směs esenciálních olejů, doporučit lze olej z čajovníku. Ten můžete smíchat s výše zmíněným olivovým nebo kokosovým olejem.

Směs aplikujte do vlasů, nasaďte čepici nebo vlasy zabalte do ručníku a nechte je takto alespoň 20 minut. Poté klasicky umyjte vlasy šamponem.

Zdroj: tausaude.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz