Vojenská dieta slibuje 4kilový úbytek váhy za týden. Rázně omezuje příjem kalorií

Zdroj: Shutterstock.com

Když uslyšíte výraz vojenská dieta, pravděpodobně si představíte dietu, která kopíruje jídelníček nebo stravovací vzorce příslušníků ozbrojených složek. Pravda je ale taková, že jde o módní dietu, která získává stále větší pozornost. 

Vojenská dieta je pro mnoho lidí jednou velkou neznámou. Jak vlastně funguje a můžete s její pomocí zhubnout? Pojďme se vojenské dietě podívat blíže na zoubek. 

Co je vojenská dieta? 

„Vojenská dieta je módní dieta, která vám má pomoci rychle zhubnout,“ vysvětluje themanual.com a dodává, že s dietou můžete zhubnout až 4 kila za jediný týden. 

Tato dieta má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah kalorií, tuku a komplexních sacharidů. Kombinací správně zvolených potravin se nastartuje metabolismus. 

Jak funguje? 

Vojenská dieta je 3denní stravovací plán s přísným seznamem potravin. Poté následují 4 dny nízkokalorické diety dle vlastního výběru. 

„I když můžete zhubnout, stojí za to mít na paměti, že nárazové diety nejsou z dlouhodobého hlediska udržitelné,“ varuje goodto.com.  

Upozorňuje také na to, že při této dietě ztratíte zejména vodu, což sice uvidíte na váze a může vás to potěšit, ale je to stále jen voda. 

Omezení kalorií 

Vojenská dieta omezuje příjem kalorií. „Důležité je si uvědomit, že tento druh omezení kalorií spadá hluboko pod doporučený příjem kalorií pro dospělého člověka,“ zmiňuje healthline.com.  

Během tří dnů se váš kalorický příjem smrskne na 800–1200 kalorií denně. Následující čtyři dny to není o moc veselejší a rozhodně nepočítejte s tím, že si co do množství kalorií budete moci vyhazovat z kopýtka.  

Další čtyři dny by váš příjem neměl překročit 1500 kalorií denně. Je potřeba jídelníček plánovat a jídla poskládat tak, abyste neměli hlad.  

Má dieta nějaké nevýhody? 

Omezená rozmanitost potravin ve dnech diety může způsobit, že lidé budou mít problém jíst dostatek vlákniny, vitaminů a minerálů.  

„Tyto živiny jsou nezbytné pro dobré zdraví, produkci energie, detoxikaci a efektivní metabolismus,“ vysvětluje medicalnewstoday.com.  

Konzumace méně než 1 400 kalorií v dietní dny může ztížit cvičení, zejména jakékoli vysoce intenzivní aktivity. Pro někoho může být výrazné omezení kalorií drastické, může se objevit únava, nedostatek energie a nechuť do čehokoli. Výjimkou není ani kolísání nálad. 

Zdroj: themanual.com, goodto.com, healthline.com, medicalnewstoday.com 

Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz