Voda jako pomocník při hubnutí. Potlačuje chuť k jídlu a spaluje tuky

Zdroj: Shutterstock

Dodržování pitného režimu by pro nás měla být samozřejmost. Doporučuje se vypít minimálně dva litry vody denně. Množství tekutin se ale může hodně lišit i s aktuálním ročním obdobím nebo podle fyzické aktivity každého z nás.

Přesto mnoho lidí pije podstatně méně, než kolik jejich tělo potřebuje. Možná vás k dodržování pitného režimu nakopne myšlenka, že vám pití vody může pomoci zhubnout. Jak?

Voda potlačuje chuť k jídlu

Když žaludek cítí, že je plný, vyšle signály do mozku, že už nemáte hlad a není tedy potřeba jíst. Voda zabere místo v žaludku a dodá vám pocit sytosti.

Člověk si také může myslet, že má hlad, když má ve skutečnosti žízeň. Vypití sklenice vody, než sáhnete po něčem k jídlu, může pomoci omezit zbytečné mlsání.

Podporuje také spalování kalorií

„Některé výzkumy naznačují, že pití vody může pomoci spálit kalorie,“ odhaluje další přínos pití vody pro hubnutí medicalnewstoday.com.

Proběhl pokus, kterého se účastnilo 12 lidí. Po vypití 500 ml vody pokojové teploty došlo ke zvýšení energetického výdeje.

Voda může také dočasně zvýšit klidový energetický výdej těla nebo počet spálených kalorií během odpočinku.

Pití studené vody může dále zvýšit účinky vody na spalování kalorií, protože tělo spotřebuje energii nebo kalorie ohříváním vody při trávení.

Spaluje i tuky

Bez vody nemůže tělo správně metabolizovat uložený tuk nebo sacharidy. Proces metabolismu tuků se nazývá lipolýza.

Prvním krokem tohoto procesu je hydrolýza, ke které dochází, když molekuly vody interagují s triglyceridy čili tuky za vzniku glycerolu a mastných kyselin.

Pití dostatečného množství vody je nezbytné pro spalování tuků z jídla a pití a také pro spalování zásobního tuku, které má vaše tělo uložený pro horší časy.

Je nezbytná při cvičení

Voda je pro tělo během cvičení nezbytná. „Rozpouští elektrolyty – minerály, které zahrnují sodík, draslík a hořčík – a distribuuje je do celého těla, kde jejich energie spouští svalové kontrakce potřebné pro pohyb,“ píše hub.jhu.edu.

Když jsou svalové buňky dehydratované, rychleji rozkládají bílkoviny čili svaly, takže vaše tréninky jsou mnohem méně účinné.

A co víc, tělo během cvičení ztrácí tekutiny rychleji, protože vytváří teplo, které je odváděno na povrch pokožky, kde pocení a následné odpařování pomáhá s regulací teploty.

Zdroj: medicalnewstoday.com, hub.jhu.edu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz