Vlašský ořech připomíná lidský mozek. Tato podobnost není pouhá náhoda

Zdroj: Shutterstock

Vlašské ořechy si spojujeme zejména s Vánoci a pečením oblíbeného vánočního cukroví. Sbíráme je na podzim a radujeme se, když je opravdu bohatá úroda. Vlašské ořechy svým tvarem připomínají jednu určitou část lidského těla. Ano, správně – je to mozek.

Když rozlousknete skořápku, vyloupne se před vámi oříšek. A když se pořádně zadíváte, skutečně vám svým tvarem připomene jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Kromě toho, že vlašský ořech mozek připomíná svým tvarem, zároveň mu také prospívá.

Co víte o ořešáku?

Mnoho lidí má na své zahradě ořešák. Ořešák královský, latinským názvem Juglans regia, je mohutný strom dorůstající do výšky až dvaceti metrů. Pochází ze Střední Asie a Balkánu, v dnešní době je ale hojně rozšířen prakticky po celém světě.

Plodem této dominantní dřeviny jsou vlašské ořechy. Zajímavostí je, že ořešák začne plodit po osmi až deseti letech. Rozhodně ale stojí za to si počkat. Vlašské ořechy nejen skvěle chutnají, ale jsou svým obsahem i nesmírně bohaté. A prospívají našemu zdraví.

Ořech a lidský mozek jsou propojeny nejen vzhledem

Když se podíváte na vlašský ořech, okamžitě vám připomene mozek. Ořech je mozku podobný i záhyby nebo brázdami. Mozek a vlašský ořech ale pojí mnohem více než jen vzhled.

Měli byste vědět, že ořechy mozku prospívají, a je proto vhodné zařadit je do jídelníčku. Preventivně byste jich měli sníst alespoň pět denně. I když prospívají, přehánět se to s nimi nemá – jsou totiž kalorické, což se vám nebude hodit v případě, kdy si hlídáte váhu.

A není žádným překvapením, že se vlašským ořechům přezdívá „potrava pro mozek“ – podle dietoložky Lisy Avellino „mají velmi vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které pomáhají podporovat funkci mozku,“ píše deník womansday.com.

Vlašský ořech prospívá nejen mozku

Vlašské ořechy prospívají celkově našemu zdraví. Jejich pravidelná konzumace se doporučuje v případě, kdy vás trápí poruchy nervové soustavy, trpíte anginou pectoris nebo se u vás objevily problémy se srážlivostí krve.

Vlašské ořechy prospívají i při vysokém krevním tlaku, snižují riziko infarktu myokardu, mají dokonce pozitivní vliv na neplodnost. Fungují jako prevence proti vzniku mrtvice a jsou nápomocné i při podváze.

Pozor na kvalitu

Při nákupu vlašských ořechů si dávejte pozor, aby se na nich neobjevovaly tečky, nebo dokonce plíseň. Jasně, že když je ořech ve skořápce, jeho kvalitu neodhalíte. Ale kdo kupuje již loupané ořechy, ten si kvalitu pohlídat může.

Zdroj: womansday.com, forkly.com
Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz