Vidličková dieta: Dieta francouzského pasu, při které nic nekrájíte. Úbytek váhy je pomalý a udržitelný

Zdroj: Shutterstock

Slyšeli jste o ní někdy? Vidličková dieta se sice řadí mezi ty méně známé, například v porovnání s dietou podle krevních skupin nebo stravováním 16:8, přesto si ale dokázala najít své příznivce. Ti se její pomocí snažili shodit přebytečná kila.

O vidličkové dietě se někdy hovoří jako o tajemství francouzského pasu. To napovídá o místě, kde tahle zvláštní dieta vznikla. Chcete se o ní dozvědět více?

Domovinou vidličkové diety je Francie

Už asi tušíte, že místem, kde vznikla vidličková dieta, je právě krásná a romantická Francie. Francouzi jsou obecně známí tím, že jsou poměrně hubení.

Při procházkách po pařížských ulicích není vidět přemíra lidí s nadváhou. O Francouzkách se povídá, že jsou přirozeně šik a jejich postavu bychom jim mohli závidět.

Co je vidličková dieta?

Vidličková dieta není nejznámějším druhem diety. Její princip je vlastně docela jednoduchý – teoreticky určitě. Po praktické stránce to bude možná o něco horší.

„Jíst můžete jen to, co lze připravit a jíst vidličkou,“ vysvětluje dashawellness.com. Zajímavostí je, že se dieta vztahuje pouze na večeři.

Dieta předpokládá, že většině lidí dělají problém právě večeře. Proto razí poměrně jednoduché heslo, že můžete během dne jíst prakticky cokoli, ale k večeři jen to, co připravíte a sníte pomocí jediného příboru – vidličky.

Lehká večeře je příslibem hubnutí?

Vidličková dieta funguje tak, že zajišťuje, aby poslední jídlo dne obsahovalo libové bílkoviny, jako jsou třeba ryby – ty totiž není třeba složitě krájet.

Dále nesmí chybět zelenina, škroby a obiloviny. Cílem diety je zajistit tělu lehkou večeři s nízkým obsahem tuku a v noci, kdy spálíme méně kalorií, nám zase pomůže lépe spát.

Do jídelníčku tak můžete dle libosti zařadit zeleninu, těstoviny, rýži, ryby a luštěniny, jako je třeba čočka, hrách nebo fazole.

Lze s ní zhubnout?

Pokud se snažíte zhubnout a možná už jste zkusili vícero diet bez uspokojivého výsledku, pak se určitě ptáte, jestli je možné s vidličkovou dietou zhubnout.

„Úbytek hmotnosti bude pomalý,“ varuje lady-first.me. Počítejte s tím, že zhubnete asi 2 kila za měsíc. Možná to není mnoho, ale pomalé hubnutí je udržitelné.

Obecně se má za to, že ideální váhový úbytek je ztráta přibližně půl kilogramu za týden. Drastické a rychlé hubnutí není z dlouhodobého hlediska efektivní.

Zdroj: dashawellness.com, lady-first.me
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz