Vatová dieta: Modelky odstartovaly nebezpečný hazard se zdravím. V některých případech může i zabíjet

Zdroj: Shutterstock

V průběhu let lidé ve snaze zhubnout zkusili už ledasco. Mnohdy to byly opravdu bláznivé pokusy a jindy nebezpečné diety. Jednou z nich je i vatová dieta, která může vyvolat řadu vážných komplikací.

Už jste o ní někdy slyšeli? Na tuto dietu spoléhala nejedna modelka toužící po dokonale štíhlém pase. A v čem dieta spočívá? V konzumaci vaty namočené do šťávy.

Objevila se v modelingu

Možná jen málokoho překvapí, že se tato už od prvního pohledu bizarní dieta objevila právě v modelingu, kde jsou na mladé dívky kladeny vysoké nároky.

V tomto odvětví jsou ženy podporovány, aby zůstaly hubené. Často opravdu nebezpečně hubené, protože jen hubené modelky to údajně někam dotáhnou.

Rozumně smýšlející člověk ví, že takový názor je hodně za hranou, ale zkuste se vžít do role mladé naivní dívky, která se odmalička touží stát modelkou a nyní může. Ale jen když bude hubená jako proutek.

Co je vatová dieta?

Vatová dieta, jak už samotný název šikovně napovídá, spočívá v konzumaci vaty. Ta se ještě předtím nacucá šťávou, aby „šla lépe do krku“.

Cílem této diety je potlačit hlad. Vata nacucaná šťávou totiž „zaplácne“ žaludek a dotyčný člověk (nejčastěji tedy ženy a především modelky) nemají potřebu tolik jíst.

Podle mnohých ale jíst vatu není dieta, ale hraničí to s poruchou příjmu potravy. „A stejně jako poruchy příjmu potravy, jako je bulimie, anorexie a přejídání, i vatová dieta přináší vážná potenciální zdravotní rizika,“ varuje healthline.com.

Poruchy příjmu pramení z tělesné nespokojenosti. Polovina lidí, kteří se potýkají s poruchami příjmu potravy, se též potýká s depresemi. Jinými slovy – kdo se obrátí na vatovou dietu ve snaze zhubnout, může mít problém s duševním zdravím.

Je velmi nebezpečná

Vatová dieta nepatří jen na seznam těch, které zní bláznivě a bizarně. Bohužel se právem řadí i mezi diety, které jsou nebezpečné. Může vás totiž i zabít.

„Namáčet vatové kuličky do šťávy a jíst je do sytosti je škodlivé, protože upíráte tělu potřebné živiny a vitamíny,“ upozorňuje na jedno z rizik verywellmind.com.

To však není jediná hrozba. Vatová dieta může vytvořit hmotu zvanou bezoár – jde o hmotu tvořenou vatou, hlenem a částečkami potravy. Bezoár může mít za následek zácpu, nevolnost, křeče i zvracení.

Dalším rizikem je toxicita. Kousky vaty, nebo vatové tamponky, se zpracovávají společně s bělidlem a jinými chemikáliemi. Jejich konzumace tak může v těle napáchat nemalou paseku – narušit hormony, poškodit imunitní funkce, nebo dokonce způsobit rakovinu.

Zdroj: healthline.com, verywellmind.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz