Vadí vám nepříjemné pachy v lednici? Tyto geniální přírodní produkty s nimi hravě zatočí

Zdroj: Shutterstock.com

Udržet lednici voňavou, uklizenou a dezinfikovanou dá mnohdy pořádně zabrat. Pokud hledáte prostředky na přírodní bázi, které vám pomohou zbavit se nepříjemných pachů v lednici, čtěte dále.

Někdy stačí, aby v lednici pár dní zůstal zbytek ryby či zkažená zelenina, a na pořádný zápach je zaděláno. Jindy mohou nepříjemný zápach vydávat plastové a mechanické části chladničky, zejména pokud je zapomenete čas od času vyčistit.

Jde to i přírodní cestou

I když je na trhu řada prostředků, které se zápachem v lednici pomohou, mnohé z nich jsou na chemickém základě. A to zrovna u lednice, kde skladujete potraviny, určitě nechcete. Naštěstí existují také přírodní produkty, které vám s tím pomohou a udrží vaši lednici čistou a svěží.

Snad v každé domácnosti se najde jedlá soda a ocet. Tyto suroviny však nejsou dobré pouze do jídla, velmi pomohou také při čištění, a navíc jsou levné. Stačí vzít sklenici, naplnit ji jedlou sodou a umístit ji do rohu ledničky. Prášek pohltí pachy a tím pomalu vyčistí celý prostor.

Ocet funguje přesně jako soda, ale kvůli jeho specifickému zápachu by se měl používat v mnohem menším množství. Pro středně velkou lednici postačí půl sklenice, abyste dosáhli požadovaného účinku.

Citron s hřebíčkem má dvojí účinek

Na nastávající chladné večery není nic lepšího, než horký čaj s citronem nebo svařené víno s hřebíčkem. Pokud vám kousek citronu zbyl, nakrájejte jej na plátky a v misce umístěte do lednice. Citron je třeba vyměnit alespoň jednou týdně.

Co se týče hřebíčku, stačí vzít citron nebo pomeranč, rozříznout ho na polovinu a vložit do nich dostatečný počet hřebíčků. Citrus umístěte do lednice, dokud nezačne vysychat.

O odstranění nepříjemných pachů se umí postarat také ovesné vločky za předpokladu, že jsou v chladničce uloženy v hliníkové nebo keramické misce.

Brambory nejen do bramborového salátu

Možná vás to překvapí, ale skvělou absorpční schopnost mají i brambory, postačí jednu oloupat. Jestliže chcete odstranit všechny pachy, je potřeba bramboru měnit každé dva až tři dny, dokud zápach nezmizí.

Pokud požadujete rychlý účinek při odstraňování pachů, použijte aktivní uhlí. Vložte jej do misek a rozmístěte nejlépe na každou polici. Na různé police můžete také roztrousit kávová zrna, která rovněž odstraňují zápach. Trvá to však i několik dní.

Vanilka lednici krásně provoní

Proti zápachu působí také vanilkový extrakt, avšak trochu jinak než předešlé produkty. Zatímco ty nepříjemné pachy pohlcovaly, vanilka vydává svůj zápach, který zabije všechny ostatní. Jednoduše namočte vatový tampon do vanilkového extraktu a umístěte do malé misky v ledničce.

Jak je však známo, nejlepší je prevence. Jak vůbec zabránit vzniku zápachu v lednici? Chcete-li se mu vyhnout, je dobré dodržovat následující opatření.

Jak uchovávat potraviny

V první řadě se naučte správně uspořádat obsah lednice. Dobrá organizace pomáhá snížit možnost vzniku nepříjemných pachů. Horní police jsou vhodné pro studené sladkosti, máslo, sýry a jogurty. Do střední umisťujte vařené potraviny, uzeniny a omáčky. Do spodních polic patří maso, ryby a syrové potraviny. Ovoce a zeleninu skladujte v zásuvkách, nápoje a omáčky pak ve dvířkách.

Potraviny uchovávejte nejlépe ve vzduchotěsných nádobách vyrobených ze skla. Pak stačí občas zkontrolovat obsah a asi jednou za měsíc vyčistit těsnění, abyste zabránili vniknutí bakterií.

Pokud se rozhodnete vyčistit lednici zevnitř (což hodně lidí zanedbává), nikdy nepoužívejte žádné chemikálie. Postačí roztok vody a jedlé sody v poměru 50/50 nebo ocet s vodou v poměru 40 procent octu a 60 procent vody.

Zdroj: thefoodellers.com, recipes.timesofindia.com, aftermath.com

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz