V čem všem jsou brusinky prospěšné pro naše zdraví. Objevte jejich výhody i vy

Zdroj: Shutterstock

Typický český pokrm, jako je svíčková, se na talíři neobejde bez brusinek, které jí dodají ten správný šmrnc. Drobné červené kuličky v sobě ale skrývají mnohem více než jen lahodnou chuť a rozhodně není chybou, když si je dopřejete častěji než jen párkrát do roka se svíčkovou.

Malé červené plody jsou velkým zdrojem antioxidantů a pro lidské tělo mají mnoho dalších pozitivních účinků, čímž se řadí mezi takzvané superpotraviny. Jsou totiž plné vitamínu C, E a vlákniny.

Nízkokalorické a životu prospěšné plody

Nejčastěji se vyzdvihují v souvislosti s problémy s močovou soustavou. Jejich dostatečná konzumace totiž snižuje riziko vzniku zánětu močového měchýře, který trápí především ženskou část populace.

Nespornou výhodou je také to, že brusinky obsahují jen malé množství kalorií, a tím pádem si jich můžete s klidnou duší dopřát i celou hrst.

Červené bobule příznivě působí také na náš kardiovaskulární systém. Polyfenoly v nich obsažené údajně zabraňují hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak.

Bojovník s nádory i bakteriemi

Brusinky mají prý také schopnost bojovat s rakovinovými onemocněními. Pomáhají především se zpomalováním progresivního procesu nádorů, a to zejména u prostaty, jater, prsu, vaječníku a tlustého střeva.

Umí také zničit bakterie v dutině ústní, které způsobují zánět dásní nebo vytvářejí zubní plak. Příznivě působí i na náš zrak tím, že ho chrání před modrým světlem a ultrafialovým zářením.

Využití v kuchyni je různé

Čerstvé brusinky není úplně jednoduché sehnat, ale v obchodě je můžete koupit například sušené, mražené nebo jako extrakt v prášku.

Doma si je pak můžete přisypat do snídaňových cereálií nebo jogurtu, prášek je skvělý do různých smoothie a čerstvé brusinky jsou skvělé do různých salátů.

Kreativitě se ale meze nekladou, je možné si z nich upéct taky koláč, nahradit jimi náplň ve sladkých knedlících nebo si je jen tak nasypat do misky a zobat u televize.

Zdroj: medlicker.cz
Autor: Karolína Ondrušková

Přidat na Seznam.cz