Masové pocení: Možná vám tělo jen dává najevo, abyste změnili jídelníček

Zdroj: Shutterstock

Pojem masové pocení sice není zcela vědecky oficiální, běžně se ale ve světě při výzkumech používá, a objevil se dokonce i v seriálu Přátelé. Když na Den díkůvzdání Joey sní celého krocana, znechuceně od sebe odsune zbytky, otře si čelo a prohlásí: „No, to je teda solidní masové pocení.“

Ve zkratce jde u masového pocení o nadměrnou tvorbu potu v souvislosti s konzumací masa. Možná se vám už někdy stalo, že jste po grilovačce zjistili, že vám po tváři stékají kapičky potu?

Nebo jste sledovali v televizi soutěž v pojídání hotdogů a divili se, jak se mohou soutěžící u obyčejného jídla tolik zapotit? Vědci fenomén masového pocení teprve zkoumají, už teď ale existuje několik závěrů, které potvrzují, že vylučování potu z těla má s konzumací masa spojitost.

Za všechno mohou proteiny

„Proteiny, kterých je maso plné, jsou extrémně složité molekuly a ke své metabolizaci vyžadují mnohem více energie než tuky nebo sacharidy,“ vysvětluje vědkyně Keya Mukherjee pro Live Science.

„Pokud máte svou stravu založenou na velkém množství bílkovin a jíte jen málokdy něco jiného, vaše tělo bude produkovat energii, která vytváří obrovské množství tepla. To bude mít za následky zvýšené pocení,“ doplňuje.

Samozřejmě čím slanější maso, tím více se člověk bude potit. Sůl v uzeninách totiž přináší s sebou také žízeň, kterou zaháníme vodou. A ne všechna voda se stihne tělem dostat až do močového měchýře, odkud je vylučována.

Pokud během léta hodně pijete, určitě jste si všimli toho, že se také mnohem více potíte. Pak vznikají v podpaží nepříjemné zpocené koláče, vlasy se vám lepí k čelu a na kůži se objevují krůpěje studeného potu.

Potit se je zdravé, ovšem nadměrné pocení možná znamená, že se vám vaše tělo něco snaží naznačit. Možná byste měli přemýšlet o tom, že uberete ze svého jídelníčku masité pokrmy a přidáte více zeleniny.

Až o 25 % více pocení

Výzkumy z roku 2009 ukazují, že lidé, kteří mají ve svém jídle nadměrné množství masitých a tučných výrobků, mají až o 25 % vyšší problémy s pocením. Právě u nich se nejčastěji objevují mokré fleky na oblečení, krůpěje potu na čele, ale i zdravotní problémy s tím související.

Pokud se potíte, znamená to rizika nepříjemné vyrážky, ale také zánětů na některých místech těla nebo vzniku bradavic na nohou, pokud i během léta nosíte především uzavřené boty.

Někdy ovšem ani změna v jídelníčku ničemu nepomůže. Pokud je venku teplo a člověk má na starosti nějakou fyzickou a namáhavou práci, bude se pravděpodobně potit, ať už jí nebo pije cokoli.

Vždy se dá ale jakýmkoli zdravotním problémům předcházet pomocí správného oblékání, nošení pevných, ale otevřených bot, a především pak pravidelnou hygienou. Pokud patříte k lidem, kteří se hodně potí, nestyďte se osprchovat se i několikrát denně.

Nezaručujeme tedy, že změna jídelníčku vám s problémem pocení nějak pomůže. Už teď je ale podle vědců jasné, že masné výrobky na tento přirozený proces mají vliv, a mohou tedy také pomoci s jeho snížením.

Zdroj: livescience.com, zdravi.euro.cz, healthline.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz