Udělejte si pořádek ve spíži. Ušetříte čas i peníze za prošlé potraviny

Zdroj: Shutterstock

Spíž je nezbytnou součástí každé domácnosti. Pokud však potřebujete mapu, abyste se v ní vyznali, možná nastal čas na její reorganizaci. Efektivně uspořádaná spíž vám může ušetřit čas i peníze.

Spíž slouží jako úložný prostor pro potraviny, ale trpí tím, že člověk někdy nemá čas přemýšlet nad tím, co kam položit, a tak to „prostě někam hodí“. Když potom potřebuje při vaření něco rychle najít, musí vyházet půl spíže. Případně zjistí, že surovina je prošlá nebo ji navštívili moli. Proto se vyplatí mít obsah spíže řádně uspořádaný. Jak na to?

Udělejte si přehled o obsahu

Jako první krok doporučuje Prima receptář inventarizaci. Začněte tím, že si uděláte přehled o tom, co ve spíži aktuálně máte. K zapisování můžete použít starou dobrou tužku a papír nebo mobilní aplikaci. Zaznamenání obsahu spíže vám pomůže identifikovat, co nejčastěji používáte, a mělo by tedy být nejlépe přístupné. Současně odhalíte potraviny prošlé nebo ty, které už nevyužijete.

Spíž ukliďte a vyčistěte

Nyní přichází na řadu důkladný úklid. Vyjměte všechny potraviny ze spíže a rozdělte je do kategorií. To vám usnadní pozdější reorganizaci. Důkladně zkontrolujte data spotřeby a zbavte se všeho, co již má to nejlepší za sebou. Při této příležitosti vyčistěte všechny police a nezapomeňte ani na podlahu. Pokud je to možné, přidejte do spíže nové úložné prvky, regály, koše nebo háčky na dveře, které vám pomohou lépe využít dostupný prostor.

Každé potravině vymezte její místo

Rozdělte spíž do specifických oblastí podle typu a frekvence použití potravin. Jedna oblast může být například vyhrazena pro často používané položky, jako je koření a sušené bylinky, zatímco jiná pro méně často používané suroviny na pečení nebo náhradní balení sušených potravin.

Na uchování suchých potravin použijte průhledné nádoby, která vám umožní snadno identifikovat jejich obsah. Nádoby označte názvy a daty spotřeby, abyste měli všechny důležité informace stále na očích, radí server Bydlení.

Zapojte i ostatní

Udržování spíže v uspořádaném stavu je proces, který nikdy nekončí. Udělejte si jednou za měsíc čas na rychlou inventarizační kontrolu, utřete prach a překontrolujte data spotřeby, radí web Home in Cube. Pomoci vám mohou mobilní aplikace, které vám umožní sledovat stav zásob a plánovat nákupy.

A nezapomeňte, aby měla reorganizace spíže smysl, musí její uspořádání dodržovat všichni členové domácnosti. Ne abyste to za ně uklízeli vy.

Zdroj: Prima receptář, Home in Cube, Bydlení

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz