Typická portugalská snídaně se liší od zbytku světa. Káva má ale významnou roli

Zdroj: Shutterstock

Někdo snídá, někdo ne. Někdo si dopřává sladkou snídani, jiný dává přednost slané. Někdo se po ránu pořádně nadlábne, jiný zakousne jen něco malého, aby ho nebolel lačný žaludek. Pokud jde právě o snídani, každý to má trochu jinak.

Určité rozdíly lze zaznamenat nejen mezi lidmi, ale i napříč světem. Už jsme vám psali o francouzské snídani a také o tom, co je typické snídat v Itálii. Nyní se přesuneme zase o kousek dál a povíme si o tom, co zahrnuje typická portugalská snídaně.

Na snídani nejlépe do pastelaria

Pokud si chcete při návštěvě Portugalska na snídani opravdu pochutnat, doporučujeme vám zajít do pastelaria. Co to je?

„Je to dokonalý mix kavárny, cukrárny, restaurace, a dokonce i baru,“ vyzdvihuje ho wetravelportugal.com.

Ke snídani tu můžete dostat vše od kávy, čerstvého džusu přes víno a pivo, až po něco silnějšího a ostřejšího.

Pastelaria se nachází téměř v každém městě a vesnici a často i mezi městy a vesnicemi. Není tak problém na takový podnik natrefit.

Chleba, s čím ho máte rádi

V Portugalsku je naprosto běžné snídat chleba. Lépe řečeno, jde o toustový chleba, který je typický tím, že jsou jeho plátky poměrně vysoké.

Na chleba si pak můžete dát to, co máte nejraději nebo na co máte právě chuť. Nikoho neurazíte, když si na chleba dáte šunku se sýrem a ani když si ho namažete pořádnou vrstvou sladké marmelády.

Sladké koláče

„Oblíbeným koláčem je Pastéis de nata,“ píše portugalist.com. Snídat sladký koláč je zde běžné a mnoho místních miluje po ránu právě něco tak hříšně sladkého.

Mezi další oblíbené druhy sladkého pečiva, které zahrnují nejen koláče, ale i sladké housky, patří Bolos Dona Amélia, Travesseiro de Sintra, Pirâmide De Chocolate nebo Pastel De Santa Clara.

Káva nesmí chybět

Jestli něco nesmí u snídaně chybět, pak je to káva. I zde je to zvyk, asi jako kdekoli jinde ve světě. Pít hned po ránu kafe a nabít se energií – i pro nás je to klasika.

Jakou kávu si můžete (nejen) ke snídani dopřát v Portugalsku? Po ránu dávají místní přednost kávě s mlékem, která je jemnější a krásně doplní zejména sladké dobroty.

Jedním typem často popíjené kávy je meia de leite – podobá se klasickému latté, ale mnozí říkají, že není tak dobré. Druhým druhem je galão, což je v podstatě káva s mlékem, kterou dostanete ve vysokém hrníčku.

Zdroj: wetravelportugal.com, portugalist.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz