Tukožroutská dieta: Tato polévka vyřeší vaše povánoční kila, ale má i své stinné stránky

Zdroj: Shutterstock

S příchodem nového roku přichází také ruku v ruce i mnoho předsevzetí. Tím bezesporu nejčastějším je touha zhubnout. Pokud i vy patříte k lidem, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kilogramů, možná jste se rozhodli vyzkoušet tzv. tukožroutskou dietu.

Jenže co to ta tukožroutská dieta vlastně je? Její název trochu komicky napovídá, že „pojídá tuky“, a mnozí se mohou domnívat, že k hubnutí nebude potřeba kdovíjaká snaha. Skutečně je to ale takto jednoduché?

Co je tukožroutská dieta?

Nejdříve je určitě na místě vysvětlit si, co to ta tukožroutská dieta vlastně je. Jistě se totiž mezi námi najdou tací, kteří nemají ponětí, o co jde a z čeho se vlastně tato vtipně pojmenovaná dieta skládá.

„Základ tukožroutské diety tvoří tzv. tukožroutská polévka, která je složena z hlávkového zelí, kořenové zeleniny, rajčat, papriky a cibule v libovolném poměru. Polévka je doplňována syrovou zeleninou, libovým masem a rýží,“ vysvětluje internetový web vitalia.cz.

Opravdu jíte jen polévku?

Teď jste se možná vyděsili. Představa, že při této dietě jíte jen polévku, vám možná nemusí být na první pohled zrovna příjemná, natož pak lákavá. Jak to tedy je?

Cílem tukožroutské diety je radikálně omezit příjem. Základem je skutečně polévka tvořená vodou a zeleninou. Polévka vás dokáže zasytit a tělu zároveň nabídne všechny potřebné vitamíny, které nutně potřebuje. Zásobuje ho také tekutinami a vlákninou.

Dieta ale není jen a pouze o polévce, o čemž informuje server bezhladoveni.cz: „Během prvních dnů tukožroutské diety by se měla jíst pouze tato polévka plus vařená zelenina, v pátém dnu je již povolené zařadit libové maso. Poslední den si můžete dopřát i rýži, ale tukožroutská polévka by přesto měla být ve vašem jídelníčku zásadní.“

Jaká má pozitiva a negativa?

Asi jako každá dieta má i ta tukožroutská své výhody i nevýhody. Mezi jasná pozitiva patří vidina toho, že zhubnete až pět kilo v poměrně krátkém čase. Možná právě to je ten důvod, proč ji mnoho lidí ve snaze zbavit se nadbytečných kilogramů zkouší.

Další výhodou může být fakt, že konzumujete jen zdravé suroviny. Dieta je zaměřena především na zeleninu, která tělu dodá vše, co nutně potřebuje, aby mohlo fungovat správně.

Ale co ty stinné stránky? Zde lze určitě zmínit skutečnost rychlého úbytku v krátkém čase. Ano, možná shodíte kila, kterých se chcete zbavit, ale drastické hubnutí v krátkém časovém intervalu nejen, že není pro tělo zrovna zdravé, ale zároveň ani udržitelné. Často se tak ztracená kila vrátí i s několika dalšími navíc.

Zdroj: vitalia.cz, bezhladoveni.cz,
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz