Topmodelka Gigi Hadid čelila kritice svého vzhledu. Nyní šíří osvětu o Hashimotově nemoci

Zdroj: Shutterstock

Poté, co se topmodelka Gigi Hadid v roce 2014 poprvé objevila na obálce významného časopisu, musela čelit kritice ze všech stran. Jednou byla příliš „tlustá“, podruhé příliš „hubená“. Proto vyšla s pravdou ven a přiznala Hashimotovu nemoc.

Po newyorském týdnu módy v roce 2015 se Hadid ohradila proti kritikům, kteří ji označili za „příliš kyprou“ a „příliš tlustou“ pro přehlídková mola. O tři roky později slýchávala naopak poznámky o tom, že je příliš hubená a možná bere i drogy. Aby utnula dohady a nezaslouženou kritiku, svěřila se na sociálních sítích se svým onemocněním.

„Ti z vás, kteří mě nazývali ‚příliš velkou pro průmysl‘, viděli zánět a zadržování vody v důsledku tohoto [stavu]. Během posledních několika let jsem byla řádně medikována, abych pomohla symptomům včetně těchto, stejně jako extrémní únavě, problémům s metabolismem, schopnosti těla zadržovat teplo atd.,“ napsala Hadid podle webu Insider.

Hadid na twitteru také vysvětlila, že dostala „správné léky“, které jí pomohly zmírnit některé příznaky, a že byla také součástí holistického lékařského výzkumu, který jí pomohl vyrovnat hladinu štítné žlázy. Zdůraznila, že vždy dodržovala důslednou dietu, ale že její tělo nyní kvůli zlepšení zdravotního stavu rozkládá potraviny jinak.

Co je Hashimotova nemoc?

Jak uvádí Cleveland Clinic, Hashimotova choroba je autoimunitní onemocnění, které může způsobit hypotyreózu (nedostatečnou činnost štítné žlázy). Jedná se o celoživotní (chronické) onemocnění. Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se nachází v přední části krku pod kůží. Je součástí endokrinního systému a uvolňuje hormony štítné žlázy.

Hlavním úkolem štítné žlázy je řídit rychlost metabolismu. To je proces, při kterém tělo přeměňuje přijímanou potravu na energii. Ve většině případů Hashimotovy choroby štítná žláza nedokáže produkovat dostatek hormonů. To zpomaluje metabolismus a způsobuje řadu problémů.

Jaké jsou příznaky Hashimotovy nemoci?

Někteří lidé s Hashimotovou chorobou nemusí mít zpočátku žádné příznaky. Jak onemocnění pomalu postupuje, štítná žláza se někdy zvětší a přední část krku pak vypadá otekle.

Pokud Hashimotova choroba vede k hypotyreóze, může podle práce Mincer a Jialala časem způsobit únavu, letargii, nadměrnou spavost, mírné přibývání na váze, zácpu, suchou kůži, pocit chladu, pomalejší srdeční frekvenci (bradykardie), ztuhlost kloubů a bolest svalů, depresivní náladu, mozkovou mlhu a snížení sexuálního apetitu.

Kéž by se méně kritizovalo

Svůj příspěvek na twitteru, jak píše Vogue, uzavřela modelka slovy: „Nebudu dále vysvětlovat, jak mé tělo vypadá, stejně jako by to neměl dělat nikdo, kdo má typ těla, který neodpovídá vašim očekáváním ‚krásy‘.“

Vyzvala také nejen uživatele sociálních sítí, aby k sobě byli více empatičtí, protože realita nemusí být taková, jak se na první pohled zdá. „Využijte svou energii k tomu, abyste pozvedli ty, které obdivujete, a ne abyste byli krutí k těm, které neobdivujete.“ A s tím se nedá než souhlasit.

Zdroj: Insider, Cleveland Clinic, Vogue, Dana L. Mincer, Hashimoto Thyroiditis, 2023

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz