Švestkové knedlíky s mákem. Víme, co dalšího miloval na svém stole prezident Masaryk

Zdroj: Profimedia

Tomáš Garrigue Masaryk je jméno, které musí znát každý Čech. Důležitá osobnost našich dějin je už sice dlouho po smrti, pro historiky je ale stále zajímavým tématem a každý z nás by měl k Masarykovi cítit jistou úctu za to, co pro nás udělal. Možná i z toho důvodu se o něm stále mluví v různých ohledech.

Jeho život mají vědci zmapovaný. Vědí, s kým se bavil, kde žil, jak dosáhl své kariéry. Znají pomalu jeho denní režim, v kolik vstával a chodil spát. Není tedy nijak divné, že se často mluví i o jeho oblíbených jídlech.

Jaké byly ty nejoblíbenější pochoutky prvního československého prezidenta? Po čem se mohl doslova utlouct, a co naopak na svém stole mít nemusel? Na všechny tyto otázky známe odpovědi.

Dokonalé švestkové knedlíky

Nejoblíbenějším jídlem prezidenta byly švestkové knedlíky. Kromě toho, že si je rád posypával mákem, musely být připraveny podle přesné receptury, a především se muselo dát pozor na tloušťku těsta.

Jídlo muselo být nejen dobré, ale také hezky vypadat. „To se rozumí, i to patří k programu humanitnímu, aby lidé byli krásní,“ nechal se kdysi dávno sám prezident slyšet, když vysvětloval, jak má knedlíky rád.

Masaryk jedl třikrát denně. Obvykle si mezi jídly dopřál maximálně kávu nebo čaj. Snídal tousty se zavařeninou, ovocnou šťávu, někdy také vejce naměkko. To ale považoval za nezdravé a dával si ho jenom výjimečně.

Oběd se nemohl obejít bez polévky. Rád měl především vývary, neodmítl ale ani hustou čočkovku nebo rajskou polévku. Na jeho stole se velmi často objevovaly také ryby z českých vod.

Masaryk měl rád dnes už slovenskou, tehdy československou klasiku. Často si dopřával halušky s brynzou a obvyklá byla na jeho jídelníčku i bramborová polévka, která ale musela být udělána přesně podle jeho chuti.

Prezident miloval kapra, štiku, candáta, ale někdy neodmítl ani filé z nějaké mořské ryby. Večeři měl nejraději sladkou. Obvykle si dával buchty s mlékem nebo sladké tousty.

Nesnášel slazený čaj

Podle všeho neměl Masaryk neměl žádné neoblíbené jídlo. Dokázal sníst cokoli, ale velmi rád kritizoval, a pokud něco nebylo přesně podle jeho představ, měl spoustu připomínek, ačkoli jídlo snědl.

Jediné, co mu skutečně vadilo, byl slazený čaj. Čaje pil hodně, ale vždy muselo jít o čaj černý a neslazený. Ani při nachlazení do něho nepřidával med, maximálně jen pár kapek citronu.

Co se týče jídla, nebyl tedy Masaryk nějak vybíravý, zároveň měl ale ohledně všech pokrmů konkrétní představu. Pokud knedlíky se švestkami a mákem nebyly úplně dokonalé, pochválil je, přidal však připomínky k tomu, co na nich vylepšit.

Dalo by se říci, že byl prezident spíše na sladké. Den většinou začínal i končil spíše tousty s marmeládou, zatímco slaným jídlům se v tyto doby pokoušel vyhnout. Vařit pro něho nejspíš byla radost, ale zároveň i starost.

Zdroj: ahaonline.cz, irozhlas.cz, novinky.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz