Svatojánský chléb patří dnes do zdravých potravin. Ocení ho lidé na dietě i s alergií na lepek

rohovnik obecny
Zdroj: Shutterstock

Babičky znaly lusky rohovníku obecného jako svatojánský chléb a dělaly si z něj náhražku kávy, když pravá káva v chudých letech nebyla. Využití má i dnes a možná o tom ani nevíte.

Subtropická rostlina má impozantní lusky

Lusky jsou podle časopisu Zahrádkář vyhledávanou a velmi ceněnou surovinou. Jejich vysoká nutriční hodnota si přímo říká o zařazení do jídelníčku. Rohovník obecný roste v celé oblasti jihovýchodní Evropy, Středomoří, západní Asie a v Kalifornii.

Rohovník, zvaný také svatojánský chléb nebo chléb svatého Jana, je subtropická, stálezelená dřevina, která dorůstá až do výšky 15 metrů. Lusky mohou mít i impozantní délku 30 cm. Jsou tmavě hnědé a uvnitř mají 4 až 10 semen. Semena mají mimořádně vyváženou hmotnost 0,2 g a byla používaná v lékárnictví a klenotnictví. Lusky nacházejí uplatnění při výrobě čokolády, cukrovinek, pečiva, nápojů a třeba také v kosmetickém průmyslu.

Z rozemletých lusků vzniká karob

Lusky se nejčastěji rozdrtí a umelou na prášek –⁠ mouku. Lusky se také mohou pražit, podle různé intenzity pražení se získává prášek s nádechem do hněda až tmavě hnědý. Lusky obsahují až 26 % sacharózy, 13 % fruktózy, 4,5 % proteinů a 1,5 % tuku. Z nutričního hlediska jsou podle Spektra zdraví důležité vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, pektinu a ligninu, který pomáhá při trávení a vylučování.

Prášek, označovaný jako karob, připomíná chutí oslazené kakao. Mouka může v připravovaném pokrmu nebo nápoji nahradit i cukr. Obsahuje 3x více vápníku než mléko. Jeho používání se doporučuje lidem s cukrovkou a je vhodný i do diet. Lusky rohovníku nacházejí také uplatnění v potravinách, které jsou určené pro lidi s nesnášenlivostí lepku.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Ela (@cukrowabaletnica)

Karob v kuchyni

Nugátové kuličky

Budete potřebovat 500 g lískových oříšků, 200 ml mléka nebo smetany, 50 g karobu a 30 g cukru.

Lískové oříšky se nadrtí. Lze to udělat i v robotu, ale ve směsi by měly zůstat i kousky o velikosti 1 až 2 mm. Přidá se k nim mléko, karob a cukr. Směs se vaří na velmi mírném plameni asi půl hodiny. Kdyby se během této doby začala směs připalovat, přidá se troška mléka. Hotová směs by se po vychladnutí měla dát jednoduše tvarovat do kuliček.

Sladké ovesné kuličky

K přípravě budete potřebovat 500 g ovesných vloček, 250 g kokosu, 250 g másla, 250 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 20 g karobu, 20 ml vody a kokos na obalení.

Velice jednoduchý recept spočívá ve smíchání všech surovin. Těsto by mělo být po smíchání surovin řidší. Přebytečný tekutý obsah se postupně vsákne do vloček. Doba vsáknutí je závislá na kvalitě vloček, někdy to může být 12 hodin, ale někdy jsou třeba i dva dny. Po tuto dobu by mělo být těsto v chladu. Nakonec se vytvoří kuličky, a ty se obalí v kokosu.

Medvědí tlapky s karobem

Na těsto budete potřebovat 350 g hladké mouky, 250 g cukru, 260 g změklého másla, 120 g rozdrcených oříšků nebo mandlí, 50 g karobu, na dochucení špetku mletého hřebíčku a skořice.

Ze surovin se uhněte těsto, a to se nechá den uležet v chladu. Pracky se pečou ve vymaštěných formičkách asi 10 minut při teplotě 175 °C. Hotové pracky se obalí v cukru s vanilkou. Mohou se ozdobit polevou nebo slepit po dvojici marmeládou.

Zdroj: časopis Zahrádkář 2006, iReceptář, Spektrum zdraví

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz