Strašanka: Ochutnejte recept slovenských babiček. Je snadný, ale zasytí celou rodinu

Zdroj: Shutterstock

Strašanka je možná název jídla, který zní trochu děsivě, ve skutečnosti jde ale o jednoduchý a sytý pokrm, který si pravděpodobně zamilujete. Pochází ze Slovenska a už před lety ho tam babičky vařily svým vnoučatům, když zrovna potřebovaly připravit chutný, ale finančně nenáročný recept.

Strašanka jsou doměkka vařené brambory s bílým zelím, cibulkou a uzeninou. Jde o pokrm, který byl sice dříve považován za jídlo chudých, dnes si na něm ale pochutnají lidé bez rozdílu.

Kouzlo strašanky je v jednoduchosti, ale zároveň v dokonalém souladu chutí, které ocení jak děti, tak také dospělí. Není to sice jídlo úplně nejzdravější, zároveň je ale syté, velmi rychle připravené a nají se z něj celá rodina.

Jednoduché, rychlé, chutné

Na přípravu strašanky budete potřebovat 1,5 kilogramu brambor, sádlo, dvě větší cibule, kilogram kysaného zelí, 300 gramů uzené slaniny, sůl a koření podle chuti. Nejčastěji se používá drcený česnek a červená paprika.

Nejprve si připravte brambory. Ty pořádně omyjte a i ve slupce je vařte. Je dobré je převařit, aby byly skutečně měkké a při šťouchání se zcela rozpadaly. Slupka zajistí pokrmu jeho typickou chuť, kdybyste brambory oloupali, nikdy nedocílíte stejného výsledku.

Na sádle si osmažte větší kusy cibule, ideálně půlměsíčky. K nim přidejte na větší kostičky nakrájenou slaninu. Společně vše osolte a opepřete. Kysané zelí propláchněte, a jakmile cibulka chytí zlatohnědou barvu, přidejte ho do hrnce.

Vše zaprašte červenou paprikou, přidejte česnek, popřípadě kmín či jiné koření. Následně všechno včetně brambor nasypte do hrnce, ten přikryjte poklicí a pořádně s ním zatřepejte, aby se suroviny smíchaly.

Právě odtud pochází název pokrmu – strašanka se mu říká proto, že se s ním třese. Potom už máte vlastně hotovo a můžete podávat.

Ačkoli se zdá, že jde o jídlo velmi obyčejné, požitek z konzumace pro vás bude jistě neobyčejný. A až tento skutečně snadný pokrm připravíte poprvé, stane se ve vaší rodině jedním z oblíbených, který si budete dopřávat pravidelně.

Zdroj: Báječná vareška, Dobrů chuť, Varecha

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz